Kanclerz Merkel: wystąpienie Komorowskiego to dla nas zaszczyt

Kanclerz Merkel: wystąpienie Komorowskiego to dla nas zaszczyt

Odnosząc się do przemówienia prezydenta Bronisława Komorowskiego w Bundestagu, kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w środę, że wystąpienie polskiego polityka w niemieckim parlamencie z okazji 75. rocznicy wybuchu II wojny jest zaszczytem dla jej kraju.

„Nie sposób przecenić faktu, że prezydent Komorowski z okazji 75. rocznicy wywołanej przez Niemcy wojny przemawiał właśnie tu, w niemieckim parlamencie” – powiedziała Merkel. „To dla nas wielki zaszczyt” – podkreśliła szefowa niemieckiego rządu, dodając, że „dziękuje mu osobiście” za to wystąpienie.

Parlamentarzyści zareagowali oklaskami na słowa kanclerz.

Merkel uznała słowa prezydenta za poruszające, wyjaśniając, że są one dowodem na to, iż „głębokie zmiany na lepsze są możliwe, jeżeli jesteśmy gotowi do wyciągnięcia wniosków z przeszłości”. Pojednanie i zjednoczenie to „epokowy sukces europejskich narodów” – powiedziała. Pomimo wszystkich kryzysów nie wolno zapominać, jak cenny jest europejski model pokoju, pojednania i wolności – podkreśliła Merkel.

Szefowa rządu nawiązała do przemówienia Komorowskiego podczas debaty budżetowej, która rozpoczęła się bezpośrednio po uroczystości upamiętniającej wybuch wojny. Komorowski był pierwszym polskim prezydentem, który został zaproszony do wygłoszenia przemówienia na forum Bundestagu. (PAP)

 

Na zdjęciu: Angela Merkel i Bronisław Komorowski fot.Rainer Jensen/EPA

 

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*