Kanada chce karać klientów, a nie prostytutki

Kanada chce karać klientów, a nie prostytutki

Konserwatywny kanadyjski rząd przedstawił projekt ustawy w sprawie prostytucji, który zakłada karanie klientów, a nie prostytutek. Nowe przepisy zakładają grzywny w wysokości co najmniej 1 tys. dolarów oraz kary do 14 lat pozbawienia wolności. 

klient-prostytutki

fot.waltarrrrr/Flickr

– Bierzmy na celownik klientów i właścicieli domów publicznych, tych, którzy traktują usługi seksualne jak produkt – oświadczył minister sprawiedliwości Peter Gordon MacKay. 

Nowa ustawa wzorowana jest na przepisach obowiązujących w Szwecji, gdzie od 1999 r. karze podlegają klienci prostytutek, a także osoby organizujące prostytucję – właściciele domów publicznych czy agencji towarzyskich. Według władz dzięki temu prawu w ciągu 10 lat udało się m.in. znacznie ograniczyć uliczną prostytucję. 

Podobnie jak w Szwecji, kanadyjska ustawa przewiduje prowadzenie programów skierowanych do osób, które chcą pożegnać się z prostytucją. 

W ramach nowych przepisów karane byłoby nagabywanie w miejscach publicznych, w których mogą przebywać dzieci. Zakazane byłoby też reklamowanie usług seksualnych innych osób. 

Propozycje te mają zastąpić anulowane w grudniu 2013 r. przez sąd najwyższy artykuły kodeksu karnego, zakazujące prowadzenia domów publicznych, nagabywania i sutenerstwa. Sąd uznał, że zakazy te narażają prostytutki na niebezpieczeństwo. Temat ten stał się głośny po procesie i skazaniu w 2007 r. seryjnego mordercy Roberta Picktona, który atakował prostytutki i inne kobiety w Vancouver.(PAP)

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*