Już ponad sto ofiar śmiertelnych pożaru świątyni w stanie Kerala

Już ponad sto ofiar śmiertelnych pożaru świątyni w stanie Kerala

Do ponad stu wzrosła liczba ofiar śmiertelnych pożaru, który wybuchł w niedzielę nad ranem w hinduistycznej świątyni w stanie Kerala na południowym zachodzie Indii – poinformowała indyjska policja. Co najmniej 250 osób zostało rannych.

Wcześniejszy bilans mówił o 79 zabitych i blisko 200 rannych.

Wiele osób odniosło poważne obrażenia i jest w stanie krytycznym – informuje portal BBC News. Na miejsce tragedii udał się premier Indii Narendra Modi.

Do tragedii doszło w niedzielę ok. 3 nad ranem czasu lokalnego w świątyni Puttingal w miejscowości Paravur w okręgu Kollam na południu stanu Kerala.

Minister spraw wewnętrznych stanu Kerala Ramesh Chennithala nakazał wszczęcie śledztwa w sprawie pożaru.

Przyczyną pożaru było zapalenie się fajerwerków zgromadzonych na terenie świątyni w związku z przygotowaniami do święta Vishu, które wyznacza w stanie Kerala pierwszy dzień roku według miejscowego kalendarza; przypada on w czwartek 14 kwietnia.

Ogień błyskawicznie rozprzestrzenił się na pobliskie budynki, blokując drogę ucieczki ludziom znajdującym się na terenie kompleksu świątynnego.

Według lokalnych władz strażacy opanowali już pożar, a ratownicy wciąż przeszukują zgliszcza w poszukiwaniu ocalałych.

O świcie na miejsce tragedii docierali krewni osób, które znajdowały się w świątyni w momencie wybuchu pożaru, i dopytywali policję i ratowników o los swych bliskich – pisze agencja Associated Press.

Co roku z okazji święta Vishu świątynie organizują konkursy pokazów sztucznych ogni, które przychodzą podziwiać tysiące wiernych. W tym roku lokalne władze nie wydały zgody na przeprowadzenie konkursu – pisze AP. Wcześniej sąd stanowy wydał orzeczenie w sprawie bezpieczeństwa przechowywania sztucznych ogni na terenie świątyń w celu uniknięcia przypadkowych pożarów; sąd postanowił, że fajerwerki muszą być magazynowane w odległości ponad 100 metrów od świątyni.

Postanowienie to zostało zlekceważone w świątyni w Paravur – poinformował przedstawiciel lokalnej policji. (PAP)

Na zdj. akcja ratunkowa po pożarze w świątyni w stanie Kerala na południowym zachodzie Indii fot.STR/EPA

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*