John Kerry spotkał się w Brukseli z Witoldem Waszczykowskim

Witold Waszczykowski i John Kerry fot. Olivie Hoslet/EPA

Witold Waszczykowski i John Kerry fot. Olivie Hoslet/EPA

Sekretarz stanu John Kerry i szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski rozmawiali w Brukseli m.in. o Ukrainie i wojskowej obecności USA na wschodniej flance NATO. Polski minister obiecał rozważenie dalszego wkładu Polski w walkę z IS – podał Departament Stanu USA.

Jak poinformował w komunikacie prasowym rzecznik Departamentu Stanu John Kirby, podczas spotkania z nowym szefem polskiej dyplomacji, do jakiego doszło we wtorek w Brukseli w kuluarach posiedzenia ministrów spraw zagranicznych krajów członkowskich Sojuszu, Kerry „wyraził wdzięczność Polsce za osiągnięcie docelowych wydatków na obronność w wysokości 2 proc. PKB oraz goszczenie szczytu NATO w Warszawie w lipcu” 2016 r.

Ponadto obaj ministrowie potwierdzili swą „niezmienną wierność Sojuszowi i artykułowi 5 Traktatu Północnoatlantyckiego o wzajemnej obronie, a także dyskutowali o kontynuowaniu wojskowej obecności NATO na wschodniej flance Sojuszu, obejmującej rotację wojsk amerykańskich”.

„Sekretarz stanu USA potwierdził zaangażowanie USA w projekt europejskiej obrony przeciwrakietowej” – podano w komunikacie.

Politycy zgodzili się też co do wagi intensyfikacji wysiłków międzynarodowej koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu (IS). „Minister Waszczykowski dał jasno do zrozumienia, że Polska rozważy swój dalszy wkład” – powiedział Kirby.

Kerry i Waszczykowski rozmawiali też o Ukrainie i zgodzili się, że tak długo, jak nie zostaną w pełni wdrożone porozumienia z Mińska ws. rozejmu między wspieranymi przez Rosję rebeliantami na wschodzie Ukrainy a siłami rządowymi, nałożone na Rosję sankcje międzynarodowe zostaną utrzymane.(PAP)

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*