Jemen: co najmniej 57 osób zginęło w ostrzale rakietowym

Jemen: co najmniej 57 osób zginęło w ostrzale rakietowym

Co najmniej 57 osób zginęło, a 220 zostało rannych w niedzielę w ostrzale rakietowym, który najprawdopodobniej przypuścili rebelianci z ruchu Huti w Adenie na południu Jemenu. Wśród ofiar jest dwanaścioro dzieci – poinformowały źródła medyczne.

Silny ostrzał z rakiet typu katiusza zniszczył targowiska i wiele okolicznych budynków w dzielnicy Dar Saad. Według świadków pociski były odpalone z terytorium kontrolowanego przez szyicki ruch Huti.

Od marca Huti walczą o obalenie prezydenta Abd ar-Raba Mansura al-Hadiego, który schronił się w Arabii Saudyjskiej, zaś koalicja pod wodzą Saudyjczyków ostrzeliwuje z powietrza pozycje milicji Huti, wspieranej przez szyicki Iran.

Rozejm humanitarny, który wszedł w życie w piątek 10 lipca w celu dostarczenia pomocy milionom Jemeńczyków, był od tego czasu naruszany przez obydwie strony konfliktu.

W ubiegłym tygodniu wspierana przez siły saudyjskie jemeńska milicja odbiła z rąk rebeliantów Huti port w Adenie, główny port na południu Jemenu. Uznano wówczas, że prorządowe siły w Jemenie przejęły inicjatywę w wojnie z szyickimi rebeliantami Huti.

Według ONZ ponad 21 mln osób, czyli 80 proc. ludności Jemenu, potrzebuje jakiejś formy pomocy. Sześć milionów osób, tj. co piąty Jemeńczyk, cierpi głód. Od marca w jemeńskim konflikcie zginęło 3200 ludzi, w tym połowa to cywile; ponad milion zostało zmuszonych do opuszczenia swych domów. (PAP)

fot.Yahya Arhab/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*