Japonia. Silne trzęsienie ziemi na wyspie Kiusiu, możliwe tsunami

fot.USGS/EPA

fot.USGS/EPA

Południową Japonię nawiedziło w piątek (w sobotę nad ranem czasu lokalnego) silne trzęsienie ziemi. Amerykańska służba USGS podała, że miało ono magnitudę 7,4. Wydano ostrzeżenie przed falą tsunami mogącą osiągnąć do 1 metra wysokości.

Epicentrum znajdowało się w rejonie na południowy wschód od miasta Kumamoto na wyspie Kiusiu, a ognisko wstrząsów na głębokości 40 km. Kilka minut wcześniej USGS informowała o trzęsieniu o sile 7,1 w tym samym rejonie, z ogniskiem wstrząsów na głębokości 7 km.

W związku z groźbą tsunami Japońska Agencja Meteorologiczna wezwała mieszkańców do opuszczenia wybrzeża w rejonie zatok Morza Południowochińskiego – Ariake i Yatsushiro.

W nocy z czwartku na piątek ziemia zatrzęsła się w rejonie Kumamoto z siłą 6,5. Według władz w Tokio zginęło wtedy co najmniej 9 osób, a ponad tysiąc zostało rannych. Stan 44 rannych jest ciężki. Osiem osób uznano za zaginione. Zawaliło się lub zostało uszkodzonych wiele budynków. W kilku miejscach wybuchły pożary. Lokalne władze zapewniły, że znajdujące się tam reaktory jądrowe są bezpieczne.

W marcu 2011 roku trzęsienie ziemi i potężne tsunami spowodowały w północno-wschodniej Japonii śmierć co najmniej 20 tysięcy ludzi i gigantyczne zniszczenia. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*