Japonia. Plan zarejestrowania w programie UNESCO dokumentów o kamikaze

fot.Wikipedia

fot.Wikipedia

Władze japońskiego miasta Minamikyushu w prefekturze Kagoshima na wyspie Kiusiu zamierzają zwrócić się do UNESCO o zarejestrowanie w programie Pamięć Świata dokumentów, dotyczących bazy, z której pod koniec II wojny światowej startowali osławieni kamikaze.

Mer Minamikyushu, Kampei Shimoide, podkreślił w środę, że ma nadzieję, iż takie podejście do tej kolekcji dokumentów sprawi, iż będą one dla przyszłych pokoleń świadectwem koszmaru wojny.

Agencja Asociated Press zwraca uwagę, że w Japonii są obawy, iż Muzeum Pokoju w Minamikyushu, gdzie przechowywana jest ta kolekcja, mogłoby być wykorzystywane do gloryfikowania pilotów kamikaze, którzy w ostatnich miesiącach drugiej wojny światowej wyruszali na samobójcze misje z zapasem paliwa wystarczającym tylko na dotarcie do celu.

Baza, z której startowali kamikaze, znajdowała się w miejscowości Chiran, która w 2007 roku została włączona do Minamikyushu. Była to główna baza kamikaze podczas bitwy o Okinawę. Muzeum Pokoju wybudowano tam w 1975 roku. Są tam cztery samoloty, a także listy, testamenty, poematy i eseje pozostawione przez pilotów przed wyruszeniem na samobójcze misje oraz zdjęcia 1036 kamikaze wyeksponowane w kolejności, w jakiej ginęli.

Program UNESCO Pamięć Świata powstał w 1992 roku. Jego celem jest podejmowanie działań, służących zachowaniu i udostępnianiu dziedzictwa dokumentacyjnego. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Historia, Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*