Izraelskie MSZ: liczymy na uzgodnienie zmian w nowelizacji ustawy o IPN

Izraelskie MSZ: liczymy na uzgodnienie zmian w nowelizacji ustawy o IPN

Izraelskie MSZ oświadczyło we wtorek w reakcji na decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o podpisaniu nowelizacji ustawy o IPN, że wciąż liczy na wprowadzenie „zmian i poprawek”. Zapewniło też, że „Izrael nadal pozostaje w kontakcie z polskimi władzami”.

W oświadczeniu na Twitterze i na stronie internetowej izraelski resort przypomniał, że „wyrażał obawy” w związku z nowelizacją polskiego prawa.

Izraelskie MSZ zaznaczyło: „mamy nadzieję, że w wyznaczonym do zakończenia obrad sądu (Trybunału Konstytucyjnego – PAP) czasie uda się nam uzgodnić zmiany i poprawki”.

Jak napisano, „Izrael odnotował, iż prezydent Andrzej Duda skierował ustawę do Trybunału Konstytucyjnego w celu uzyskania wyjaśnień i poprawek”. Podkreślono, że Izrael oraz Polska ponoszą „wspólną odpowiedzialność za prowadzenie badań oraz zachowanie pamięci o Holokauście”.

We wtorek prezydent Duda zdecydował, że podpisze nowelizację ustawy o IPN – przepisy art. 55a wejdą w życie; jednocześnie zdecydował, że skieruje ustawę w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego.

Ogłaszając swoją decyzję, prezydent Duda podkreślił, że nie było „żadnego systemowego udziału państwa polskiego” w Holokauście. Zaznaczył, że – jego zdaniem – ustawa nie blokuje działalności naukowej i artystycznej.

Nowelizacja ustawy o IPN wprowadza m.in. przepisy, zgodnie z którymi, każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech.

Po uchwaleniu ustawy przez Sejm krytycznie zareagowały władze Izraela, m.in. premier Netanjahu i członkowie Knesetu, a także amerykański Departament Stanu, zarzucając stronie polskiej m.in. chęć zablokowania niezależnych badań historycznych w sprawie Holokaustu. (PAP)

fot.ABIR SULTAN/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Świat
Tags: ipn, izrael, MSZ, ustawa

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*