Iran. Wielkie demonstracje przeciwko publikacji karykatur Mahometa

Iran. Wielkie demonstracje przeciwko publikacji karykatur Mahometa

Dziesiątki tysięcy ludzi wyszły w piątek na ulice irańskich miast po porannych modlitwach, aby skrytykować Francję i zaprotestować przeciwko publikacji „obraźliwych” karykatur proroka Mahometa w satyrycznym tygodniku „Charlie Hebdo”.

Główne manifestacje miały miejsce poza Teheranem; państwowa telewizja pokazała ich uczestników demonstrujących przeciwko przedstawieniu muzułmańskiego proroka we francuskim piśmie satyrycznym. „Śmierć Francji, śmierć Izraelowi, śmierć Wielkiej Brytanii, śmierć Charlie Hebdo” – skandowały tłumy w Kom i Isfahanie, niosąc sztandary i plakaty z napisami nakazującymi poszanowanie Mahometa.

Do wcześniejszej demonstracji przeciwko publikacji karykatury Mahometa doszło w poniedziałek w Teheranie przed ambasadą Francji.

14 stycznia „Charlie Hebdo” zamieścił kolejną karykaturę proroka, ze łzą w oku i tabliczką z napisem „Jestem Charlie” (Je suis Charlie) – hasłem, pod jakim manifestowano we Francji przeciwko zamachowi na redakcję tygodnika, w którym zginęło 12 osób. Łącznie w zamachach w Paryżu zginęło 17 osób. Ten nowy rysunek wywołał w zeszłym tygodniu falę manifestacji w krajach muzułmańskich na Bliskim Wschodzie, w Afryce i Azji.

Irańskie władze potępiły masakry w Paryżu, lecz skrytykowały jednocześnie tygodnik „Charlie Hebdo” za karykaturę Mahometa. (PAP)

fot.Shahzaib Akber/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*