Iran. Prezydent: USA będą izolowane na świecie

Iran. Prezydent: USA będą izolowane na świecie

Prezydent Iranu Hasan Rowhani powiedział we wtorek, że decyzja Stanów Zjednoczonych o wycofaniu się z porozumienia nuklearnego z Iranem oraz przeniesienie ambasady USA do Jerozolimy to historyczne błędy, które skutkować będą izolacją Waszyngtonu na świecie.

„Historia pokaże, że te dwie decyzje podjęte przez rząd Stanów Zjednoczonych były złe… Waszyngton będzie izolowany na świecie z powodu tych błędnych decyzji” – powiedział Rowhani cytowany przez irańską agencję prasową Tasnim.

W poniedziałek Stany Zjednoczone otworzyły w Jerozolimie swoją ambasadę w Izraelu, przenosząc ją z Tel Awiwu. Prezydent USA Donald Trump decyzję o uznaniu przez Waszyngton Jerozolimy za stolicę państwa ogłosił 6 grudnia 2017 roku.

Wkrótce potem Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przyjęło uchwałę domagającą się anulowania tej decyzji, a skupiająca 57 państw Organizacja Współpracy Islamskiej oświadczyła, że uznanie przez USA Jerozolimy za stolicę Izraela oznacza „jawną agresję”.

8 maja prezydent Trump ogłosił, że USA wycofują się z międzynarodowego porozumienia nuklearnego z Iranem, gdyż – jego zdaniem – porozumienie to „było w swej istocie nieudane”. Zapowiedział też „potężne sankcje” wobec Iranu z natychmiastowym skutkiem. (PAP)

Na zdjęciu: Hasan Rowhani
fot. PRESIDENTIAL OFFICE/HANDOUT/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Świat
Tags: iran, prezydent

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*