Iran. Chamenei oskarża USA i W. Brytanię o stworzenie Państwa Islamskiego

Iran. Chamenei oskarża USA i W. Brytanię o stworzenie Państwa Islamskiego

Najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Sajed Mohammad Ali Chamenei oskarżył w poniedziałek Stany Zjednoczone, „syjonistów” i „niegodziwy” rząd brytyjski o stworzenie Państwa Islamskiego.

Było to pierwsze wystąpienie ajatollaha od czasu, gdy w zeszłym miesiącu przeszedł operację prostaty.

Reuters pisze, że ta ostra wypowiedź przypomina o nieufności Teheranu wobec Zachodu bez względu na pojawienie się w Syrii i Iraku ekstremistów sunnickich, którzy są wspólnym wrogiem dla szyickiego Iranu i dla USA.

„Ameryka, syjonizm i zwłaszcza wysłużony ekspert w sprawach szerzenia podziałów – niegodziwy rząd W. Brytanii – ostro nasiliły starania o stworzenie podziałów między sunnitami i szyitami – powiedział Chamenei.

„Stworzyli oni Al-Kaidę i Da’esz (używany w znaczeniu pejoratywnym arabski akronim nazwy Państwa Islamskiego – al-Dawla al-Islamija fi Irak wa al-Szam), aby doprowadzić do podziałów i do walki przeciwko Republice Islamskiej (Iranowi), ale dziś zwrócili się przeciwko nim (Państwu Islamskiemu) – oświadczył ajatollah.

Według Reutersa oskarżenia te wydają się być nawiązaniem do udzielania przez Zachód wsparcia rebeliantom walczącym przeciwko bliskiemu sojusznikowi Iranu – prezydentowi Syrii Baszarowi el-Asadowi. Dżihadyści wyłonili się jako najsilniejsza militarnie grupa syryjskich rebeliantów.

Iran jest też przekonany, że Stany Zjednoczone i W. Brytania wykorzystują zagrożenie ze strony islamistów do uzasadnienia swej ponownej obecności w regionie.

USA wraz z kilkoma sunnickimi państwami arabskimi rozpoczęły 23 września kampanię nalotów na cele Państwa Islamskiego w Syrii. Inne państwa zachodnie, w tym W. Brytania, uczestniczą w nalotach na cele Państwa Islamskiego w Iraku.

Zdaniem ajatollaha Stanom Zjednoczonym i ich sojusznikom chodzi o to, by pod pretekstem przeciwstawiania się Państwu Islamskiemu „stworzyć podziały i zasiać wrogość wśród muzułmanów, a nie zniszczyć główne przyczyny (powstania) tego (terrorystycznego) nurtu”.

Reuters wyraża opinię, że słowa najwyższego przywódcy duchowo-politycznego Iranu były też przeciwwagą dla dostrzegalnej odwilży w stosunkach brytyjsko-irańskich, czego oznaką było spotkanie irańskiego prezydenta Hasana Rowhaniego we wrześniu w Nowym Jorku z szefem rządu W. Brytanii Davidem Cameronem. Rowhani był za to spotkanie krytykowany przez irańskich twardogłowych.(PAP)

fot.Khamenei official website /EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Świat
Tags: chamenei, iran, USA

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*