Irak. IS dokonało egzekucji 20 osób na północy kraju

Irak. IS dokonało egzekucji 20 osób na północy kraju

Bojownicy z dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie dokonali egzekucji 20 osób, które chciały wstąpić do milicji zwalczającej islamistów w prowincji Kirkuk na północy Iraku – przekazały w poniedziałek irackie władze. Do zbrodni doszło w mieście Hawija.

W internecie pojawiły się zdjęcia, opatrzone skrótem „IS”, na których widać ponad 10 martwych mężczyzn powieszonych za nogi na słupach energetycznych – podaje AFP.

Dwudziestu mężczyzn chciało wstąpić do paramilitarnych jednostek mobilizacji ludowej – poinformowała iracka policja i przedstawiciele lokalnych władz. Najpewniej byli oni szyitami.

Złożone z sunnickich fundamentalistów IS uważa szyitów za heretyków, którzy za odstępstwo od wiary zasługują na śmierć. W szeregach Państwa Islamskiego walczy wielu irackich sunnitów, którzy uważają, że władze w Bagdadzie nie szanują ich praw, a w rządzie jest nadreprezentacja szyitów.

W poniedziałek siły kurdyjskie rozpoczęły ofensywę na południe i na zachód od Kirkuku, wywierając w ten sposób presję na ostatnie bastiony dżihadystów na wschód od rzeki Tygrys. Od tygodnia trwa również operacja odbijania z rąk bojowników IS strategicznego miasta Tikrit w środkowej części Iraku. (PAP)

fot.Nabil Mounzer/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Świat
Tags: egzekucja, Irak, isis

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*