Hollande: nie wycofamy się z operacji antyterrorystycznych za granicą

Hollande: nie wycofamy się z operacji antyterrorystycznych za granicą

Prezydent Francji Francois Hollande powiedział w piątek, że jego kraj toczy wojnę z terroryzmem i że mimo ostatnich zamachów Paryż nie wycofa się z międzynarodowych operacji wojskowych przeciwko ekstremistom islamskim.

„To nie jest wojna przeciwko religii, to wojna z nienawiścią” – oświadczył Hollande na spotkaniu z korpusem dyplomatycznym. Wskazując na determinację Francji, by kontynuować operacje w Iraku i Afryce północnej zapewnił: „Nie boimy się”.

Wezwał także kraje europejskie do podjęcia ostrzejszych wspólnych działań przeciwko terroryzmowi.

Hollande oświadczył, że „prawdziwej zbrodni przeciwko ludzkości” dopuszcza się radykalny ruch Boko Haram w Nigerii. „Powinniśmy wesprzeć kraje, które dotknęła ta plaga – Nigerię, ale też Kamerun, Niger i Czad, która są zagrożone” – powiedział francuski prezydent.

„Nasza odpowiedź w obliczu terroryzmu powinna być stanowcza, ale może być tylko zbiorowa” – dodał Hollande. W jego ocenie należy „wzmocnić współpracę międzynarodową, poprawić wymianę niezbędnych informacji na temat podróży dżihadystów, wsparcia i finansów z których terroryści mogą korzystać”. Wskazał też na potrzebę zwalczania przemytu broni.

„Nierozwiązane konflikty mogą być źródłem inspiracji dla terrorystów, a regiony pogrążone w chaosie – miejscem, gdzie się oni szkolą” – podkreślił Hollande. Dlatego też, jak zauważył, „najbardziej długotrwałą” odpowiedzią będzie wspieranie pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego.(PAP)

Na zdjęciu: Francois Hollande fot.Charles Platiau/Pool/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*