Hollande: muzułmanie to pierwsze ofiary fanatyzmu i fundamentalizmu

Hollande: muzułmanie to pierwsze ofiary fanatyzmu i fundamentalizmu

Muzułmanie są „pierwszymi ofiarami fanatyzmu, fundamentalizmu i nietolerancji” – powiedział w czwartek prezydent Francji Francois Hollande występując w Instytucie Świata Arabskiego w Paryżu. Zapowiedział także, że Francja będzie chronić wszystkie religie.

„Francuscy muzułmanie mają te same prawa, jak wszyscy inni Francuzi. Jesteśmy zobowiązani, by ich bronić” – oświadczył Hollande.

„Radykalny islam żywi się wszelkimi sprzecznościami, wszystkimi wpływami, niedolami, nierównościami, wszystkimi nierozwiązanymi konfliktami” – wskazał w przemówieniu. To „muzułmanie są pierwszymi ofiarami fanatyzmu, fundamentalizmu, nietolerancji” – podkreślił.

„Działania antymuzułmańskie, tak jak antysemityzm, powinny być nie tylko krytykowane, ale stanowczo potępione” – powiedział francuski prezydent. Podkreślił przy tym, że prawo „musi być egzekwowane w sposób stanowczy w miejscach kultu, jak kościoły, meczety i synagogi”.

Szef państwa zaznaczył, że islam jest możliwy do pogodzenia z demokracją. W swym przemówieniu dziękował także za solidarność z ofiarami zeszłotygodniowych zamachów terrorystycznych w Paryżu. Francuzi – pokreślił – są zjednoczeni w obliczu terroryzmu.

Na gmachu Instytutu Świata Arabskiego, który jest główną arabską instytucją kulturalną we Francji, już przed kilkoma dniami umieszczono hasło „Wszyscy jesteśmy Charlie” po arabsku i francusku. To wyraz solidarności z ofiarami zamachu w redakcji tygodnika „Charlie Hebdo”, w którym zginęło 12 osób. Sprawcy zamachu, którzy deklarowali przynależność do organizacji dżihadystycznych, utrzymywali, że ich działania są zemstą za publikację przez tygodnik satyrycznych rysunków przedstawiających proroka Mahometa.(PAP)

fot.Ian Langsdon/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*