Hollande do Trumpa: Francja nie pozwoli podważyć porozumienia z Paryża

Hollande do Trumpa: Francja nie pozwoli podważyć porozumienia z Paryża
Francois Hollande fot.Cesare Abbate/EPA

Francois Hollande fot.Cesare Abbate/EPA

Zwracając się bezpośrednio do prezydenta elekta USA Donalda Trumpa, prezydent Francji Francois Hollande w noworocznym orędziu telewizyjnym przestrzegł w sobotę, że Francja nie pozwoli na podważenie porozumienia klimatycznego zawartego w Paryżu w 2015 roku.

„Oświadczam, że Francja nie pozwoli nikomu ani żadnemu państwu, choćby największemu, na podważenie tego znaczącego dorobku wspólnoty międzynarodowej” – oświadczył Hollande.

Nawiązał tym samym do zapowiedzi Trumpa z kampanii wyborczej, że „anuluje” on porozumienie o redukcji emisji gazów cieplarnianych przyjęte przez 195 krajów świata na paryskiej konferencji klimatycznej COP21. Globalne ocieplenie klimatu Trump nazywał mistyfikacją. Już po wyborach łagodził swoje stanowisko, deklarując, że jest otwarty w sprawie porozumienia z Paryża.

„Proszę pamiętać, że w Paryżu zawarte zostało historyczne porozumienie” – apelował Hollande.

Porozumienie klimatyczne z Paryża został ratyfikowane m.in. przez administrację Baracka Obamy, a także Chiny – dwóch największych emitentów gazów cieplarnianych odpowiadających wspólnie za blisko 40 proc. globalnej emisji.

Kończący pięcioletnią kadencję Hollande po raz ostatni zwrócił się do Francuzów z orędziem noworocznym. Zapowiedział już wcześniej, że nie będzie się ubiegał o reelekcję w wyborach prezydenckich wiosną 2017 r. (PAP)

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*