Holandia/Raport: przez lata ignorowano ryzyko trzęsień ziemi w Groningen (aktl.)

Holandia/Raport: przez lata ignorowano ryzyko trzęsień ziemi w Groningen (aktl.)

Przez lata koncerny Royal Dutch Shell i Exxon Mobil Corp oraz agencje rządowe ignorowały ryzyko trzęsień ziemi wynikające z wydobycia gazu na dużą skalę ze złóż w Groningen, na północy Holandii – czytamy w środowym raporcie władz.

Od 1993 roku było jasne, że istnieje związek między wydobyciem gazu a trzęsieniami ziemi w regionie, ale „nie przyznano, że istnieje zagrożenie dla mieszkańców” – napisał holenderski urząd ds. bezpieczeństwa (OVV).

Rok temu wszczęto śledztwo, by ustalić, czy bezpieczeństwo mieszkańców było brane pod uwagę. Autorzy opublikowanego w środę raportu uznali, że ministerstwo gospodarki, urząd nadzorujący kopalnie oraz NAM, czyli spółka joint venture Shella i Exxon Mobil, która jest operatorem pola gazowego, współpracowały dążąc do maksymalizacja produkcji.

„Strony uznały ryzyko dla ludności za nieistotne i lekceważyły niepewność związaną z oceną ryzyka” – podkreślił OVV. Według urzędu niedostatecznie troszczyły się one o bezpieczeństwo obywateli w Groningen w związku z trzęsieniami ziemi, wywoływanymi przez wydobycie gazu.

Ostatnio holenderski rząd nakazał zmniejszenie produkcji z pola w pobliżu miejscowości Slochteren, w prowincji Groningen, gdzie znajdują się największe złoża tego surowca w Unii Europejskiej. W pierwszej połowie 2015 r. produkcja ma być ograniczona do 16,5 miliardów metrów sześciennych. Władze rozważają trwałe zmniejszenie produkcji poniżej rocznego limitu dla 2015 r., który wynosi 39,4 miliardów metrów sześciennych.

Minister gospodarki Henk Kamp powiedział, że rocznie wydobywane może być tylko 35 miliardów metrów sześciennych gazu, jeśli badania wykażą, że wyższa produkcja jest niebezpieczna oraz jeśli z takim wydobyciem Holandia będzie w stanie zaspokoić swoje krajowe potrzeby i wywiązywać się z zagranicznych kontraktów na dostawy.

W ostatnich latach w prowincji Groningen dochodzi do coraz silniejszych trzęsień ziemi spowodowanych wydobyciem gazu, nawet o sile 3,6 w skali Richtera. Na początku stycznia wstrząsy miały siłę 2,7 w skali Richtera.

Koszty napraw, ulepszania konstrukcji budynków i odszkodowań w związku z mniejszą wartością domów opiewają na 6,5 mld euro. Szkody dotyczą ok. 35 tys. domów.

W 2012 r. Holandia wyeksportowała 57,3 miliardów metrów sześciennych gazu, zaspokajając ok. 12 proc. potrzeb UE. 75 proc. pochodziło z pola naftowego pod Groningen.(PAP)

Na zdjęciu: Groningen fot.Skitterphoto/pixabay.com

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*