Hiszpania. Zatrzymano członków gangu sprzedających paszporty imigrantom

Hiszpania. Zatrzymano członków gangu sprzedających paszporty imigrantom

Policja w Hiszpanii, Holandii i Maroku zatrzymała osiem osób, głównie Algierczyków i Marokańczyków, podejrzanych o handel paszportami. Kradzione dokumenty sprzedano około tysiącowi Afrykańczyków chcących dostać się do Europy.

fot.Julian Perez/EPA

fot.Julian Perez/EPA

Międzynarodowa siatka przestępcza zajmująca się fałszowaniem paszportów „działa od przynajmniej 10 lat i może stać za nielegalną imigracją tysiąca osób” – czytamy w środowym komunikacie hiszpańskiej policji. Dokumenty kradziono Holendrom, Belgom, Francuzom oraz Niemcom i fałszowano w laboratorium w Brukseli.

W ramach międzynarodowej operacji policyjnej w okolicach Rotterdamu zatrzymano Algierczyka, który jest podejrzany o kierowanie organizacją, oraz jednego z jego wspólników. Zatrzymano także cztery inne osoby w Hiszpanii oraz dwie – w Maroku.

Przestępcy pomagali nielegalnym imigrantom w przedostaniu się z Ceuty, hiszpańskiej enklawy w Maroku, i miast algierskich na południe Hiszpanii z użyciem fałszywych paszportów, za które brali od 8 do 10 tys. euro. Jak poinformowała hiszpańska policja, zyski z nielegalnego procederu inwestowano w przemyt narkotyków.

Ceuta i druga hiszpańska enklawa Melilla są jedynymi granicami lądowymi między Afryką i Europą. Dlatego Hiszpania jest jednym z państw najbardziej zagrożonych nielegalną imigracją.

W ramach walki z tym zjawiskiem Madryt zwrócił się o pomoc finansową do Unii Europejskiej, która niedawno zapowiedziała odblokowanie środków w wysokości 10 mln euro przeznaczonych na ten cel.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*