Hammond: wiele do zrobienia w rozmowach z Iranem, negocjacje wznowiono

Philip Hammond fot.Jean-Christophe Bott/EPA

Philip Hammond fot.Jean-Christophe Bott/EPA

Szef brytyjskiego MSZ Philip Hammond oświadczył, że w negocjacjach nuklearnych z Iranem istnieje pole do kompromisu, ale nadal jest wiele do zrobienia. Chiny zaapelowały o „zbliżenie stanowisk”. W środę rozmowy wznowiono; wstępny termin minął 31 marca.

Hammond oznajmił, że w czasie negocjacji toczących się w Lozannie mocarstwa uczyniły pewien postęp i wypracowano „szerokie warunki porozumienia”, ale nadal „należy przepracować pewne kluczowe kwestie”. „Niektóre z nich są dość szczegółowe i techniczne, więc mamy jeszcze dość dużo pracy” – powiedział minister BBC.

Niemiecka delegacja podkreśliła, że nic nie udało się uzgodnić, ale porozumienie jest możliwe, jeśli wszystkie strony wykażą dobrą wolę.

Natomiast chińskie MSZ ostrzegło, że jeśli rozmowy utkną w martwym punkcie, wszelkie poprzednie wysiłki zmierzające do zawarcia porozumienia nuklearnego z Iranem zostaną zaprzepaszczone. „Wszystkie strony muszą być gotowe spotkać się w połowie drogi, żeby osiągnąć porozumienie” – głosi oświadczenie chińskiego resortu dyplomacji. Wcześniej szef chińskiego MSZ Wang Yi opuścił Lozannę.

Z Lozanny wyjechał także rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow. Od tygodnia przedstawiciele sześciu mocarstw – USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Rosji i Chin – starają się w tym szwajcarskim mieście przełamać impas w rokowaniach, których celem jest pozbawienie Iranu zdolności wyprodukowania broni jądrowej w zamian za złagodzenie obciążających jego gospodarkę sankcji.

Nowy termin ostatecznego porozumienia mocarstw z Iranem upływa 30 czerwca, ale negocjatorzy planowali osiągnąć porozumienie co do głównych punktów do końca marca.

Negocjowane porozumienie z Iranem ma zastąpić tymczasową umowę zawartą 24 listopada 2013 roku; przewidywała ona zamrożenie niektórych części irańskiego programu nuklearnego w zamian za częściowe zniesienie zagranicznych sankcji. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*