Hamas: Trump otworzył „bramy piekieł”

Protest Palestyńczyków w Strefie Gazy fot.Mohammed Saber/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Palestyński Hamas ogłosił po wystąpieniu prezydenta USA Donalda Trumpa, w którym uznał on Jerozolimę za stolicę Izraela, że amerykański przywódca otworzył „bramy piekieł”. Radykalny Hamas wezwał do protestów wszystkich Arabów i muzułmanów.

Hamas nazwał decyzję Trumpa „jawną agresją wobec Palestyńczyków” i wezwał do „podminowania amerykańskich interesów w regionie” oraz ignorowania Izraela.

Przywódca Hamasu Ismail Hanije oznajmił w komunikacie, że Palestyńczycy „wiedzą, jak właściwie odpowiedzieć na brak szacunku dla ich uczuć i ich sanktuariów”. Dodał, że decyzja Donalda Trumpa „nie zmienia faktów historycznych ani geografii”.

Decyzję Trumpa potępił i odrzucił też przywódca Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas. Oświadczył, że jest ona równoznaczna ze zrzeczeniem się przez USA roli pokojowego mediatora w regionie.

Abbas podkreślił, że Jerozolima jest „wieczną stolicą Państwa Palestyna”. Poinformował też, że w najbliższych dniach władze palestyńskie wraz z arabskimi przywódcami podejmą decyzję w sprawie odpowiedzi na oświadczenie Trumpa.

Organizacja Wyzwolenia Palestyny oceniła, że decyzja ta „niszczy” szanse na dwupaństwowe rozwiązanie konfliktu. (PAP)

Categories: Świat

Comments

 1. Christopher
  Christopher 7 grudnia, 2017, 12:26

  Nierozumiem jakim prawem I to miedzynarodowym przywodca innego Panstwa ustala stolice kraju innego Panstwa , obecny Przeydent USA faktycznie niema „zielonego” pojecia ani o historii a nwet o geografi juz pomijajac topgrafie ” oswiadczajac ” budowe muru z Meksykiem gdzie logicznie jest nawet niemozliwe zwlaszcza tam gdzie przebiega granica wzdluz rzeki Rio Grande , trzeba miec choc troche nawet wyobrazni zeby na cos takiego sie decydowac . Czyli przez Trumpa nasz kraj bedzie mial wiecej wrogow niz przyjaciol taki efekt jest jak Wariat „jest przy sterze ” tego „okretu ” ktory sie zwie USA.

  Reply this comment
 2. Stefaniuk
  Stefaniuk 8 grudnia, 2017, 08:57

  On lubi wsadzac kij w mrowisko, tylko jednak potem sa konsekwencje, zazwyczaj dla przecietnych smiertelnikow na ulicy, ale jego to chyba bawi…

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*