Francja za utworzeniem strefy buforowej na granicy turecko-syryjskiej

Francja za utworzeniem strefy buforowej na granicy turecko-syryjskiej

Prezydent Francji Francois Hollande powiedział, że jego kraj popiera utworzenie strefy buforowej między Turcją a Syrią, która stanowiłaby „bezpieczną przystań” dla tysięcy Kurdów, którzy uciekli przed walkami o miasto Kobane przy granicy syryjsko-tureckiej.

O stanowisku Hollande’a poinformowała w środę w oświadczeniu jego kancelaria, która podkreśliła, że deklaracja ta padła po rozmowie francuskiego przywódcy z tureckim prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem.

Jak czytamy w komunikacie prezydent Francji, podkreślając potrzebę uniknięcia masakry ludności w północnej Syrii, udzielił swojego poparcia dla tureckiego pomysłu utworzenia strefy buforowej między Syrią a Turcją w celu ochrony ludności.

Ponadto – jak głosi oświadczenie Pałacu Elizejskiego – zarówno Francja jak i Turcja zgadzają się co do konieczności udzielenia większego wsparcia umiarkowanej syryjskiej opozycji w walce z reżimem prezydenta Baszara el-Asada i Państwem Islamskim (IS).

Kobane (Ajn al-Arab) to trzecie co do wielkości kurdyjskie miasto w Syrii, które leży tuż przy granicy z Turcją. Mimo serii nalotów na islamistów, które prowadzą siły międzynarodowej koalicji dowodzonej przez USA, dżihadyści zdołali zamknąć pierścień okrążenia wokół Kobane. Gdyby IS udało się opanować miasto oznaczałoby to przejęcie przez IS kontroli nad większością syryjsko-tureckiej granicy.

W środę z Kobane nadeszły jednak informacje, że ataki z powietrza, prowadzone przez koalicję pod przywództwem USA, oraz działania ofensywne sił kurdyjskich doprowadziły do wyparcia bojowników Państwa Islamskiego na obrzeża Kobane.

W minionych tygodniach bojownicy IS na północy Syrii przejęli kontrolę nad setkami okolicznych wiosek, zmuszając ponad 180 tys. syryjskich Kurdów do ucieczki do Turcji. Ogółem jest już w tym kraju ok. 1,5 mln uchodźców z Syrii. (PAP)

Na zdjęciu:

Granica turecko-syryjska fot.Sedat Suna/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*