Francja wypłaci odszkodowania amerykańskim ofiarom Holokaustu

Francja wypłaci odszkodowania amerykańskim ofiarom Holokaustu

Francja wypłaci 60 mln dol. tytułem odszkodowania amerykańskim ofiarom Holokaustu, które w czasie wojny były transportowane do obozów zagłady przez francuskie koleje państwowe SNCF – poinformowali w piątek negocjatorzy, którzy ustalają szczegóły porozumienia.

Rozmowy w sprawie odszkodowań prowadzone są w Waszyngtonie, a porozumienie zostanie podpisane w poniedziałek. Przewiduje ono utworzenie przez Paryż specjalnego funduszu, z którego wypłacone zostaną odszkodowania „kilku tysiącom” osób deportowanych lub ich rodzinom – powiedziała ambasador ds. praw człowieka w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Francji Patrizianna Sparacino-Thiellay.

Każda osoba deportowana w czasie drugiej wojny światowej, mająca obecnie obywatelstwo amerykańskie otrzyma tytułem odszkodowania około 100 tys. dol. – powiedziała Sparacino-Thiellay.

Francuskie koleje państwowe, którymi zarządzał reżim Vichy, w latach 1942-1944 przetransportowały do obozów zagłady w wagonach towarowych 76 tys. Żydów.

Porozumienie w sprawie odszkodowań dla ofiar Holokaustu przewożonych przez SNCF podpiszą sekretarz stanu USA John Kerry i ambasador Sparacino-Thiellay; wejdzie ono w życie, gdy francuski parlament zmodyfikuje ustawę z 1948 roku regulującą wypłacanie powojennych odszkodowań. (PAP)

fot.Tobias Hase/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*