Francja: wybuch w elektrowni jądrowej, nie ma ryzyka promieniowania

Francja: wybuch w elektrowni jądrowej, nie ma ryzyka promieniowania

W elektrowni jądrowej w Flamanville, na północy Francji, doszło w czwartek rano do eksplozji. Pięć osób zostało lekko rannych. Lokalne władze wykluczają, aby istniało zagrożenie promieniowaniem, gdyż wybuch nastąpił „poza obszarem nuklearnym”.

Według gazety „Ouest-France”, która jako pierwsza podała informacje o wybuchu, doszło do niego w maszynowni w elektrowni.

Dyrektor gabinetu miejscowego prefekta Olivier Marmion zapewnił, że „nie ma żadnego zagrożenia promieniowaniem”. „To poważny incydent techniczny, ale nie chodzi o wypadek jądrowy”, gdyż do eksplozji doszło „poza obszarem nuklearnym” – oznajmił.

Dodał, że pięć osób lekko się zatruło, ale żadna z nich nie jest w poważnym stanie.

Koncern EDF, do którego należy elektrownia, poinformował, że około godz. 9.40 pożar w reaktorze nr 1 spowodował wybuch w strefie nienuklearnej.

Po eksplozji ten reaktor został wyłączony.

Siłownia w Flamanville działa od lat 80. XX wieku. W elektrowni znajdują się dwa reaktory o mocy elektrycznej po 1300 MW. Od 2007 roku budowany jest kolejny reaktor, ale eksplozja nie nastąpiła na terenie budowy – powiedziała rzeczniczka, cytowana przez agencję Reutera. Ten reaktor trzeciej generacji ma zostać oddany do użytku pod koniec 2018 roku. (PAP)

fot.Avda/Wikipedia

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*