Francja. Premier: od ataku na „Charlie Hebdo” udaremniono pięć zamachów

Francja. Premier: od ataku na „Charlie Hebdo” udaremniono pięć zamachów
Kobieta trzyma pierwsze po ataku wydanie tygodnika “Charlie Hebdo” na ulicy, przed siedzibą redakcji fot.Ian Langsdon/EPA

Kobieta trzyma pierwsze po ataku wydanie tygodnika “Charlie Hebdo” na ulicy, przed siedzibą redakcji fot.Ian Langsdon/EPA

Premier Francji Manuel Valls poinformował w czwartek, że francuska policja od styczniowego zamachu w Paryżu na redakcję tygodnika „Charlie Hebdo” i sklep z koszerną żywnością udaremniła pięć ataków, w tym w ostatnich dniach planowany zamach na kościół.

„Nigdy zagrożenie nie było tak duże, nigdy wcześniej w naszej historii nie staliśmy w obliczu tego typu terroryzmu” – powiedział Valls radiu France Inter. Zaznaczył przy tym, że kilkuset obywateli francuskich znajduje się w Syrii i istnieje ryzyko, że się tam zradykalizują.

Premier Francji mówił to w dzień po aresztowaniu w Paryżu przez policję 24-letniego Algierczyka podejrzanego o zamordowanie w miniony weekend kobiety i planowanie ataku na co najmniej jeden kościół.

Minister spraw wewnętrznych Francji Bernard Cazeneuve powiedział w środę, że z dokumentów, jakie znaleziono, „jednoznacznie wynika, że mężczyzna ten planował rychłe dokonanie zamachu prawdopodobnie na jeden lub dwa kościoły”.

Oświadczenie premiera Vallsa o udaremnionych atakach zbiega się, jak pisze AFP, z trwającą w parlamencie debatą na temat projektu ustawy, która ma rozszerzyć uprawnienia francuskich służb specjalnych.

W styczniu w atakach terrorystycznych w Paryżu zginęło 17 osób, w tym 12 w redakcji tygodnika satyrycznego „Charlie Hebdo”. Terroryści deklarowali przynależność do organizacji dżihadystycznych. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*