Francja: napastnik z pociągu zidentyfikowany dzięki odciskom palców

Francja: napastnik z pociągu zidentyfikowany dzięki odciskom palców

Analiza odcisków palców potwierdziła, że uzbrojony mężczyzna, który zaatakował w piątek w pociągu na trasie między Amsterdamem a Paryżem, to 26-letni Marokańczyk znany europejskim służbom jako domniemany islamista – podały w sobotę źródła zbliżone do sprawy.

Wcześniej szef francuskiego MSW Bernard Cazeneuve mówił dziennikarzom, że sprawca ataku w pociągu to najprawdopodobniej Marokańczyk, o którym hiszpańskie władze informowały francuskie służby wywiadowcze w lutym 2014 roku ze względu na jego „powiązania z radykalnym ruchem islamistycznym”.

Został on zidentyfikowany jako Ajub El Khazzani.

Według anonimowych źródeł, na które powołują się media, mężczyzna 10 maja tego roku leciał z Berlina do Stambułu, a Turcja jest uważana za główny cel dżihadystów zmierzających do Syrii. Hiszpańskie służby śledziły podejrzanego zanim opuścił on Hiszpanię i udał się do Francji w 2014 roku; następnie podróżował do Syrii, a potem wrócił do Francji. W Hiszpanii był aresztowany przynajmniej raz za przestępstwo związane z narkotykami – poinformowały źródła w tamtejszych służbach antyterrorystycznych. Zapewne przez jakiś czas mieszkał też w Belgii.

Mężczyzna uzbrojony w kałasznikowa, pistolet automatyczny i nóż został obezwładniony w piątek po południu przez pasażerów w pociągu Thalys jadącym z Amsterdamu do Paryża. Jako pierwszy próbował go powstrzymać 28-letni Francuz, ale napastnik się wymknął i oddał kilka strzałów, raniąc w klatkę piersiową innego podróżnego. Ostatecznie obezwładnili go trzej młodzi Amerykanie, w tym dwaj żołnierze, przy pomocy ok. 60-letniego Brytyjczyka. Napastnik, który ranił co najmniej dwie osoby, m.in. Amerykanina, został przekazany służbom w mieście Arras na północy Francji.

W sobotę został przewieziony do regionu paryskiego. Francuscy śledczy mają teraz cztery dni na postawienie mu zarzutów.

Podejrzany wsiadł do pociągu w Brukseli i belgijska prokuratura w sobotę rano otworzyła w związku ze sprawą antyterrorystyczne dochodzenie.

O ataku rozmawiali przez telefon prezydenci USA i Francji – Barack Obama i Francois Hollande. Obama zaznaczył, że „heroiczne zachowanie pasażerów mogło zapobiec znacznie gorszej tragedii” – głosi komunikat Białego Domu.

W poniedziałek pasażerowie mają zostać przyjęci w Pałacu Elizejskim.(PAP)

Na zdj.: Terrorysta chwilę po ujęciu, fot. EPA/CHRISTINA CATHLEEN

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*