Francja. Dzieła sztuki z Notre Dame zostaną przeniesione do Luwru

Francja. Dzieła sztuki z Notre Dame zostaną przeniesione do Luwru

Dzieła sztuki i cenne przedmioty ocalone z poniedziałkowego pożaru w paryskiej katedrze Notre Dame zostaną przeniesione do pobliskiego muzeum w Luwrze – zapowiedział we wtorek minister kultury Francji Franck Riester.

Szef resortu dodał, że obrazów z katedry raczej nie uszkodził ogień, a dym. Obrazy „prawdopodobnie będą mogły być wynoszone od piątku i bezpiecznie przenoszone do archiwów Luwru, gdzie zostaną osuszone i odrestaurowane” – powiedział dziennikarzom Riester.

Podkreślił, że słynne rozety francuskiej katedry „prawdopodobnie nie doznały ogromnych zniszczeń”.

Minister ponadto wyjaśnił, że eksperci, architekci i strażacy obserwują budynek, zapewniają jego bezpieczeństwo i planują najlepsze kroki w celu zachowania tego, co w katedrze jest najbardziej zagrożone.

Wśród uratowanych z pożaru cennych przedmiotów są relikwie, w tym „korona cierniowa” Chrystusa czy XIII-wieczne „tuniki świętego Ludwika” IX, króla Francji.

Jak poinformowała we wtorek prokuratura, pożar, który zniszczył katedrę Notre Dame w Paryżu, prawdopodobnie został wzniecony przypadkowo. Zdaniem ekspertów na razie jest za wcześnie, by wskazać koszt odbudowy, ale można szacować, że wyniesie ona setki milionów euro. (PAP)

Na zdjęciu: Wnętrze katedry w kilka godzin po pożarze
fot.YOAN VALAT/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*