Francja. Czterech podejrzanych w sprawie zamachów objęto śledztwem

Francja. Czterech podejrzanych w sprawie zamachów objęto śledztwem

Francuska prokuratura zwróciła się we wtorek o objęcie formalnym śledztwem czterech podejrzanych o zapewnienie wsparcia Amedy Coulibaly’emu – jednemu z dżihadystów odpowiedzialnych za serię zamachów w Paryżu w tym miesiącu. Pozostaną oni w areszcie.

Czterej mężczyźni, w wieku od 22 do 28 lat, zostali zatrzymani w nocy z czwartku na piątek w regionie paryskim. Są podejrzewani o udzielenie wsparcia logistycznego, m.in. dostarczenie broni i samochodów, Coulibaly’emu, który 8 stycznia zastrzelił policjantkę w Montrouge na południowym przedmieściu Paryża, a 9 stycznia wziął zakładników w sklepie z żywnością koszerną na wschodzie francuskiej stolicy; zastrzelił tam czterech zakładników.

Pod zarzutem udzielania pomocy Coulibaly’emu aresztowano w ubiegłym tygodniu 12 osób – podały źródła sądowe. W większości osoby te były już wcześniej znane policji – informował w piątek szef MSW Bernard Cazeneuve.

Ośmioro podejrzanych, w tym trzy kobiety, zostało zwolnionych w niedzielę i we wtorek rano.

Amedy Coulibaly był powiązany z braćmi Kouachi, którzy 7 stycznia zaatakowali siedzibę satyrycznego tygodnika „Charlie Hebdo”, zabijając 12 osób. W sumie w zamachach terrorystycznych zginęło we francuskiej stolicy 17 osób. Trzech sprawców zostało zabitych przez antyterrorystów.(PAP)

fot.Olivier Hoslet/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*