Finlandia. Alexander Stubb został nowym premierem

Finlandia. Alexander Stubb został nowym premierem

Nowym premierem Finlandii został Alexander Stubb, przywódca konserwatywnej partii Koalicja Narodowa, która kieruje obecnie koalicją rządową. 46-letni były szef MSZ jest uważany za liberała; w polityce zagranicznej opowiada się za wejściem Finlandii do NATO.

Alexander Stubb fot.Kimmo Brandt/EPA

Alexander Stubb fot.Kimmo Brandt/EPA

Podczas poniedziałkowego głosowania w parlamencie za kandydaturą Stubba było 98 deputowanych, a przeciw – 76. Formalnie nowego premiera zatwierdzi na stanowisku we wtorek prezydent Sauli Niinisto, również wywodzący się z Koalicji Narodowej (KOK).

Dotychczasowy przywódca KOK i premier Jyrki Katainen jeszcze w kwietniu ogłosił, że ustąpi z funkcji szefa rządu przed końcem czerwca. Swą decyzję uzasadnił zamiarem ubiegania się o stanowisko we władzach Unii Europejskiej. Rząd pod wodzą Stubba nie będzie się zapewne wiele różnił od gabinetu Katainena, bowiem tworzyć go będzie ta sama pięciopartyjna koalicja – prognozuje AFP.

Stubb zaliczany jest do liberalnego skrzydła KOK. Cieszy się popularnością zwłaszcza wśród młodszego elektoratu. W latach 2004-2008 był deputowanym do Parlamentu Europejskiego, w latach 2008-2011 ministrem spraw zagranicznych, a następnie ministrem handlu zagranicznego i spraw europejskich. Opowiada się za przystąpieniem neutralnej obecnie Finlandii do NATO w czasie następnej kadencji parlamentu w latach 2015-2019.

Finlandia uczestniczy w natowskim programie Partnerstwo dla Pokoju, ale chroniąc swą wieloletnią neutralność nie przystąpiła do Sojuszu.

Szefem KOK Stubb został na niedawnym zjeździe partii. Otrzymał głosy około 60 proc. delegatów, wyprzedzając minister zdrowia i spraw socjalnych Paulę Risikko. Oznacza to, że poprowadzi zdecydowanie prounijną KOK do wyborów parlamentarnych, które mają się odbyć w kwietniu przyszłego roku. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*