Eurotunnel: w tym roku zablokowano 37 tys. prób przedostania się do W. Brytanii

Wjazd do Eurotunelu fot.Yoan Valat/EPA

Wjazd do Eurotunelu fot.Yoan Valat/EPA

Spółka Eurotunnel poinformowała w środę, że od 1 stycznia uniemożliwiono 37 tys. prób przedostania się z Francji do Wielkiej Brytanii przez nielegalnych imigrantów. Zaapelowano do rządów tych krajów o „stosowne działania” po śmierci jednego z imigrantów.

Jak podaje agencja AP, ostatniej nocy zginął pochodzący prawdopodobnie z Sudanu dwudziestokilkuletni mężczyzna, którego przygniotła ciężarówka, kiedy próbował się pod nią ukryć, aby przez eurotunel przekroczyć nielegalnie granicę francusko-brytyjską.

W środę różne źródła podawały rozbieżne dane dotyczące liczby zatrzymanych w nocy nielegalnych imigrantów. Dostać się do Wielkiej Brytanii miało próbować od 150 do nawet 1500 osób. Wszystkie źródła zgadzają się jednak, że przez dwie ostatnie noce zablokowano ok. 2 tys. prób przekroczenia granicy.

Liczby te gwałtownie rosną, a sytuacja wyraźnie się pogarsza – twierdzą eksperci. Przyczyniają się do tego strajki pracowników eurotunelu, które zamieniają tory kolejowe w obozy demonstrantów, a także napływ imigrantów gotowych na wszystko, by wywalczyć lepsze życie. Associated Press pisze, że francuski minister spraw wewnętrznych Bernard Cazeneuve obiecał wysłanie dodatkowo 120 policjantów, którzy pomogą zabezpieczyć tereny wokół tunelu.

Wielu brytyjskich polityków wyraziło głębokie zaniepokojenie napływem obcokrajowców. Premier Wielkiej Brytanii David Cameron w czasie wizyty w Singapurze powiedział, że „sytuacja jest poważna” i dodał, że „nie ma sensu szukać winnych, trzeba współpracować z Francuzami, wprowadzać dodatkowe środki bezpieczeństwa, poczynić ewentualne niezbędne inwestycje”.

Brytyjski rząd zobowiązał się do wypłacenia dodatkowo 7 mln funtów na zwiększenie bezpieczeństwa w Calais. W środę policja w tym francuskim mieście zatrzymała grupę ok. 25 imigrantów wysiadających z autobusu. Kilkoro z nich przyznało, że wracało z próby nocnego przedostania się do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche.

Mer Calais Natacha Bouchart poinformowała, że ok. 150-250 migrantów przez całą noc próbowało dostać się do eurotunelu. Francuskie władze oświadczyły, że była to druga noc masowych prób przekroczenia granicy. Przedstawiciel związku zawodowego policjantów Gilles Debove powedział, że funkcjonariusze naliczyli od 750 do 1200 osób.

Bouchart w wywiadzie dla radia France Info oświadczyła, że imigranci próbują w nocy sforsować bariery wokół terminalu, przekraczają ruchliwą autostradę, a potem dostają się do ciężarówek czekających na załadunek na pociągi. Dodała też, że spółka Eurotunnel, Wielka Brytania i Francja muszą wspólnie rozwiązać ten problem.

Spółka Eurotunnel od miesięcy ostrzegała o zagrożeniu Komisję Międzyrządową nadzorującą tunel pod kanałem La Manche, a także władze Francji i Wielkiej Brytanii. Przedstawiciel spółki w specjalnym oświadczeniu poinformował, że przestrzegano przed rosnącą skalą zagrożenia i przed możliwymi dramatycznymi konsekwencjami.

Imigranci z Afryki i Bliskiego Wschodu nieustannie próbują przedostać się do Europy, uciekając przed wojną, dyktaturami i biedą. W środę do Włoch przypłynęły dwa statki; na pokładzie jednego było 435 pasażerów i 14 ciał osób zmarłych; drugim przypłynęło 692 imigrantów. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*