Europol zna tożsamość ok. 3000 dżihadystów z Europy

Europol zna tożsamość ok. 3000 dżihadystów z Europy

Europol zna tożsamość ok. 3000 dżihadystów z Europy, którzy przyłączyli się do bojowników walczących w Syrii lub Iraku. Większość z nich uległa skrajnej radykalizacji i i po powrocie do Europy może dokonywać zamachów – podał szef Europolu Rob Wainwright.

Szef międzynarodowej agencji powołanej do walki z przestępczością zorganizowaną ocenił, że dżihadystów może być w rzeczywistości ponad 5 tys.

Po części chodzi o działających niezależnie od siebie bojowników, których można by zatrzymać jeszcze na terytorium Unii Europejskiej dzięki współpracy tajnych służb i służb antyterrorystycznych – ocenił Wainwright na konferencji prasowej, która odbyła się w poniedziałek w Hadze.

Jak powiedział, wielu europejskich bojowników pochodzi z problematycznych grup społecznych, organizacji przestępczych, rozbitych rodzin i biednych dzielnic. Większość stanowią młodzi mężczyźni, choć przybywa kobiet przyłączających się do walczącego w Syrii i Iraku ugrupowania Państwo Islamskie (IS).

„To są dziewczyny, które wiedzą, co je czeka. Nie mają błędnych wyobrażeń. Gdy są gotowe, dochodzą do wniosku, że ich przeznaczeniem jest wyjść za dżihadystę i (zdają sobie sprawę, że) stracą wolność, którą cieszyły się do tej pory” – podkreślił szef Europolu.

Wainwright zaznaczył, że grupy dżihadystyczne obecnie działają w znacznie bardziej profesjonalny sposób niż wcześniej i potrafią wykorzystywać do swych celów tzw. głęboki internet, gdzie policji jest trudniej je śledzić.

Zaczynamy orientować się, które grupy rekrutują bojowników, kto za to płaci i kto zajmuje się przemytem chętnych do Syrii – dodał szef Interpolu.(PAP)

Na zdjęciu: Szef Europolu Rob Wainwright fot.Martijn Beekman/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*