ETPCz skazał Włochy za brak przepisów o uznaniu związków tej samej płci

fot.Susana Bates/EPA

fot.Susana Bates/EPA

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu nakazał Włochom prawne uznanie związków osób tej samej płci i ukarał kraj za to, że w różnych gminach odmówiono rejestracji trzem takim parom. Każda ma otrzymać od państwa odszkodowanie w wysokości 5 tys. euro.

Trybunał w Strasburgu nakazał władzom Włoch wypłatę zadośćuczynienia za straty moralne z powodu naruszenia „prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego” trzech stabilnych od lat związków homoseksualnych. Pary te, mieszkające w Trydencie, Mediolanie i koło tego miasta, zwróciły się do swych gmin z wnioskiem o możliwość zawarcia formalnego związku. Spotkały się z odmową z powodu braku przepisów w tej sprawie.

W orzeczeniu ETPCz podkreślił, że Włochy muszą wprowadzić takie przepisy, ponieważ „obecnie istniejąca prawna ochrona związków osób tej samej płci nie tylko nie gwarantuje podstawowych potrzeb pary żyjącej w stabilnej relacji, ale nie daje także wystarczającej pewności”.

Wtorkowy wyrok uprawomocni się za trzy miesiące, jeśli w tym czasie nie odwoła się od niego rząd ani strony skarżące. Adwokat reprezentujący trzy pary wyraził satysfakcję z wyroku. Rząd go nie skomentował.

W szeregach polityków rządzącej Partii Demokratycznej pojawiły się opinie, że stanowisko Trybunału przypomina o tym, że Włochy „pozostają kolebką negowanych praw”.

Choć we Włoszech nie ma przepisów uznających formalnie związki osób tej samej płci, w niektórych miastach, między innymi w Rzymie, utworzono ich rejestry.

Także one wywołały falę polemik i protestów ze strony ugrupowań prawicy i Kościoła.

Niedawno premier Matteo Renzi zapowiedział przygotowanie projektu ustawy w sprawie prawnego uznania takich związków do końca tego roku. Episkopat w reakcji na tę deklarację wyraził opinię, że we Włoszech są większe problemy do rozwiązania.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*