Erdogan: rozmowa z Trumpem o strefie bezpieczeństwa w Syrii

Erdogan: rozmowa z Trumpem o strefie bezpieczeństwa w Syrii

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział we wtorek, że w rozmowie z przywódcą USA Donaldem Trumpem omawiał pomysł utworzenia przez Turcję strefy bezpieczeństwa na terytoriach wzdłuż granicy tureckiej. Rozmowę z Trumpem ocenił jako pozytywną.

Amerykański prezydent w niedzielę opublikował tweet, w którym zasugerował stworzenie takiej strefy, nie ujawnił jednak żadnych szczegółów.

„Kwestia strefy bezpieczeństwa – w tym utworzonej przez nas strefy bezpieczeństwa wzdłuż granic Turcji, którą podnosiłem od czasów (poprzedniego prezydenta USA Baracka) Obamy – została przez niego (Trumpa – PAP) powtórzona (i zaproponowana na) 20 mil (w głąb terytorium syryjskiego)” – powiedział Erdogan przedstawicielom swojej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju w parlamencie.

Na późniejszej konferencji prasowej powiedział, że strefę można by poszerzyć ponad 20 mil, czyli ok. 32 km, nie ujawnił jednak, jak bardzo.

W grudniu Trump ogłosił wycofanie sił amerykańskich z Syrii, nie jest jednak jasne, w jakim terminie i tempie miałoby się ono odbyć. Turcja zapowiedziała, że przejmie od USA walkę przeciwko Państwu Islamskiemu (IS) w Syrii. Między Waszyngtonem a Ankarą utrzymuje się jednak spór o podejście do kurdyjskiej milicji YPG.

Bojownicy YPG okazali się skutecznym sojusznikiem Amerykanów w walce z islamskimi radykałami z IS, ale Turcja uważa YPG za organizację terrorystyczną i przedłużenie zdelegalizowanej w tym kraju, separatystycznej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK).

Erdogan i Trump rozmawiali telefonicznie w poniedziałek. Wcześniej prezydent USA zagroził na Twitterze, że jego kraj „zdewastuje Turcję ekonomicznie, jeśli zaatakuje” YPG.

Erdogan powiedział we wtorek, że „zasmucił” go tweet Trumpa, ale rozmowę telefoniczną z nim określił jako pozytywną. Dodał, że porozumieli się oni co do poprawy stosunków gospodarczych między ich krajami.

„Turcja będzie nadal robiła to, co musi, by rozwiązać ten problem zgodnie z duchem tego sojuszu, pod warunkiem, że respektowane będą jej prawa i przepisy. Wczoraj osiągnęliśmy z Trumpem historyczne porozumienie” – oświadczył.(PAP)

Na zdjęciu: Recep Tayyip Erdogan
fot.TURKISH PRESIDENT PRESS OFFICE HANDOUT/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*