Elżbieta II przekazała darowiznę na pomoc dla Włoch po trzęsieniu ziemi

fot.Will Olivier/EPA

fot.Will Olivier/EPA

Brytyjska królowa Elżbieta II przekazała w piątek prywatną darowiznę na rzecz Czerwonego Krzyża, by wesprzeć działania w obszarze Włoch dotkniętym środowym trzęsieniem ziemi, w wyniku którego zginęło ponad 260 osób.

Buckingham Palace odmówił podania informacji o tym, jaką sumę wpłaciła królowa, podkreślając, że to osobisty gest monarchini.

Wcześniej Elżbieta II wydała wraz z mężem Filipem, księciem Edynburga, krótki komunikat, w którym podkreśliła, że „jest zasmucona informacjami o śmierci tylu osób”. Dodała, że „jest myślami i modlitwą z narodem włoskim, a w szczególności z rodzinami i przyjaciółmi osób dotkniętych tą tragedią”.

Królowa jest związana z kilkuset różnymi organizacjami charytatywnymi w Wielkiej Brytanii, które wspiera w pozyskiwaniu sponsorów i finansowania na działalność statutową. Monarchini tylko w wyjątkowych sytuacjach decyduje się na wspieranie organizacji poza granicami kraju. Tym razem jej darowizna została wpłacona na konto brytyjskiego Czerwonego Krzyża z jednoznaczną instrukcją, by pieniądze skierować do Włoch.

Według ubiegłorocznego rankingu brytyjskiej gazety „Sunday Times” królowa Elżbieta II jest 302. najbogatszą osobą w Wielkiej Brytanii. Jej osobisty majątek jest wyceniany na 340 milionów funtów.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*