Egipt. Władze: Trump zapewnił o bliskich relacjach Kair-Waszyngton

Donald Trump
fot.Chris Kleponis/EPA

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zadzwonił do przywódcy Egiptu Abd el-Fataha es-Sisiego, by zapewnić go o „sile przyjaźni” łączącej oba kraje – przekazała w piątek kancelaria egipskiego prezydenta.

W rozmowie, która miała miejsce w czwartek wieczorem, prezydent USA zapowiedział, że będzie działał na rzecz pogłębiania stosunków między swoim krajem a Egiptem w celu „pokonania wszelkich przeszkód” – dodało biuro prasowe Sisiego.

Władze USA nie potwierdziły na razie, że do rozmowy rzeczywiście doszło.

W ostatnich dniach administracja Trumpa ogłosiła, że redukuje pomoc gospodarczą i militarną dla Egiptu o ok. 96 mln dolarów oraz wstrzymuje wypłatę 195 mln dolarów na cele wojskowe z powodu naruszania przez władze w Kairze praw człowieka i norm demokratycznych.

Egipskie MSZ ostro skrytykowało decyzję USA, nazywając ją „błędną oceną charakteru strategicznych relacji łączących oba kraje od dziesięcioleci”. W środę szef egipskiej dyplomacji Sameh Szukri odwołał zaplanowane na ten dzień spotkanie w Kairze z doradcą i zarazem zięciem prezydenta USA, Jaredem Kushnerem. Nie podano powodu, ale według źródeł we władzach USA chodziło właśnie o zmniejszenie pomocy dla Egiptu.(PAP)

Categories: Świat
Tags: Egipt, trump, USA

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*