Egipt. Władze: nieudany zamach terrorystyczny w Karnaku

Miejsce zamachu w Luxorze (Egipt) fot.Radwan Abu Almajid/Almasry Alyoum/EPA

Miejsce zamachu w Luxorze (Egipt) fot.Radwan Abu Almajid/Almasry Alyoum/EPA

W zamachu bombowym w pobliżu zespołu świątynnego w Karnaku pod Luksorem w Egipcie nie został ranny w środę żaden turysta – podała agencja MENA powołując się na źródła w MSW. Egipskie władze mówią o „udaremnionym ataku terrorystycznym”.

Według pierwszych informacji bomba wybuchła na parkingu. Nikt do tej pory nie wziął na siebie odpowiedzialności za ten atak.

Policja poinformowała, że zabiła co najmniej dwóch domniemanych terrorystów. AFP relacjonuje, że jeden policjant został ranny, a dwaj inni terroryści aresztowani. Egipskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że w sumie rannych zostało czterech Egipcjan.

Przedstawiciel miejscowego ministerstwa ds. starożytności przekazał mediom, że jeden z terrorystów zdetonował bombę, którą miał przy sobie, ok. 500 metrów od świątyni. To samo źródło podało, że policja zablokowała turystów wewnątrz kompleksu dla ich bezpieczeństwa.

To pierwszy atak na popularne obiekty turystyczne w Egipcie od listopada 1997 roku, kiedy islamistyczni bojownicy otworzyli ogień w pobliżu świątyni Hatszepsut, na zachodnim brzegu Nilu, zabijając 58 zagranicznych turystów.

Żyjący z turystyki Egipt odnotował wyraźny spadek liczby zagranicznych gości po rewolucji z 2011 roku, która obaliła prezydenta Hosniego Mubaraka. Do środowego nieudanego zamachu w pobliżu obiektów na wschodnim brzegu Nilu doszło w czasie, gdy turystyka w Egipcie zaczyna się odradzać. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*