Egipt. Dziennikarz Al-Dżaziry deportowany do rodzinnej Australii

Egipt. Dziennikarz Al-Dżaziry deportowany do rodzinnej Australii

Australijski dziennikarz telewizji Al-Dżazira Peter Greste, skazany w Egipcie na 7 lat więzienia, m.in za wspieranie „grupy terrorystycznej”, został deportowany w niedzielę z tego kraju i odleciał do ojczyzny – poinformowały egipskie władze.

Greste, jak podały agencje, poleciał przez cypryjską Larnakę, gdzie powitali go przedstawiciele australijskiego konsulatu. Minister spraw zagranicznych Australii Julie Bishop powiedziała, że rozmawiała telefonicznie z dziennikarzem tuż po jego wyjściu z więzienia. Oznajmiła, że Greste bardzo chce wrócić do domu i połączyć się z rodziną.

Na razie na wolność wyszedł jedynie Greste, lecz przedstawiciel władz egipskich powiedział, że wkrótce może zostać też uwolniony i deportowany do Kanady drugi z trzech skazanych dziennikarzy telewizji informacyjnej Al-Dżazira: obywatel Kanady pochodzenia egipskiego Mohamed Fahmy. Trzecim skazanym jest obywatel Egiptu Baher Mohamed.

Trójka ta została skazana w Kairze na kary pozbawienia wolności od 7 do 10 lat za rozpowszechnianie nieprawdziwych wiadomości na temat Egiptu, które miały pomagać „organizacji terrorystycznej” – jak w oskarżeniu nazwano zakazane w Egipcie islamistyczne Bractwo Muzułmańskie.

Wydane w czerwcu 2014 roku wyroki skazujące trzech dziennikarzy zostały potępione przez organizacje praw człowieka i zachodnie rządy. ONZ zakwestionowała niezawisłość egipskich sądów. Sami skazani uznali wyroki za bezpodstawne, wskazując, że prowadzili tylko normalną działalność reporterską.

Wielu Egipcjan, jak pisze Reuters, widzi w mającej siedzibę w Katarze sieci Al-Dżazira siłę mogącą zdestabilizować ich kraj. Władze Egiptu zarzucają Al-Dżazirze wspieranie Bractwa Muzułmańskiego – ruchu islamistycznego. Z tego ruchu wywodził się odsunięty od władzy w sierpniu roku 2013 poprzedni prezydent Egiptu Mohammed Mursi.

Na początku stycznia najwyższa instancja sądowa Egiptu anulowała kary więzienia orzeczone wobec trzech dziennikarzy Al-Dżaziry i zarządziła przeprowadzenie nowego procesu w ich sprawie, o czym informował adwokat skazanych.

Nasiliły się wówczas spekulacje, że egipski prezydent Abd el-Fatah es-Sisi może ułaskawić dziennikarzy lub też wydać nakaz ich deportowania.

Agencja Reuters pisze, że podstawą decyzji o deportacji Greste był dekret wydany w listopadzie 2014 roku przez Sisiego, który zezwala na ekstradycje do kraju skazanych w Egipcie obcokrajowców.

Al-Dżazira oświadczyła w niedzielę, że cieszy ją uwolnienie z egipskiego więzienia Petera Greste i że domaga się uwolnienia dwóch pozostałych dziennikarzy. (PAP)

Na zdjęciu: Peter Greste fot.Khaled Elfiqi/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*