Edward Snowden może zostać w Rosji kolejne trzy lata

Edward Snowden może zostać w Rosji kolejne trzy lata

Były współpracownik wywiadu USA Edward Snowden otrzymał zgodę na trzyletni pobyt w Rosji, gdzie do końca lipca przebywał dzięki tymczasowemu rocznemu azylowi – poinformował w czwartek adwokat Amerykanina Anatolij Kuczerena.

Według prawnika zezwolenie na trzyletni pobyt obowiązuje od 1 sierpnia. Kuczerena zaznaczył, że nie było mowy o udzieleniu Snowdenowi azylu politycznego. Przyznał, że poradził swojemu klientowi, by ubiegał się o prawo pobytu, a nie tymczasowy azyl, który trzeba odnawiać co roku.

Edward Snowden fot.Guardian/Glenn Greenwald/Laura Poitras/Handout/EPA

Edward Snowden fot.Guardian/Glenn Greenwald/Laura Poitras/Handout/EPA

Snowden, jak powiedział jego adwokat, może swobodnie poruszać się po Rosji i wyjeżdżać za granicę, jednak nie na dłużej niż trzy miesiące. Dodał, że w przyszłości Snowden będzie mógł się ubiegać o obywatelstwo rosyjskie.

Kuczerena zapewnił dziennikarzy, że gdy tylko pojawi się taka możliwość, jego klient przeprowadzi konferencję prasową. „Nie udzielamy często wywiadów, co jest związane przede wszystkim z tym, że dowolny wywiad (Snowdena) natychmiast powoduje reakcję +machiny propagandowej USA, która zajmuje się jego oczernianiem+” – powiedział Kuczerena na konferencji prasowej w Moskwie.

Oświadczył, że ekstradycja Sowdena do USA jest niemożliwa, gdyż nie popełnił on żadnego przestępstwa. Dodał, że „oficjalnych wniosków o ekstradycję Rosja nie otrzymała i otrzymać nie może, bo jeśli chce się pociągnąć Snowdena do odpowiedzialności, należy mieć dowody”.

Adwokat wspomniał, że rosyjskie ministerstwo sprawiedliwości otrzymało list od prokuratora generalnego USA z – jak powiedział – „zawiłym opisem sytuacji i zapewnieniami, że wobec Snowdena nie zostanie orzeczona kara śmierci”.

Były współpracownik amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) Edward Snowden jest ścigany przez władze USA, które chcą wytoczyć mu proces o zdradę.

Snowden w ubiegłym roku uciekł ze Stanów Zjednoczonych przez Hongkong do Rosji, gdzie – po okresie koczowania na moskiewskim lotnisku – uzyskał czasowy azyl. Przedtem ujawnił tajne informacje o masowej inwigilacji zarówno obywateli USA, jak i obcokrajowców, w tym liderów państw sojuszniczych. Na liście podsłuchiwanych miała być m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel. Ujawnienie tych rewelacji doprowadziło m.in. do kryzysu w stosunkach niemiecko-amerykańskich. (PAP)

Zdjęcie: Edward Snowden fot. Glenn Greenwald/Laura Poitras/PAP/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*