Dziennikarz „NYT” ma opuścić Afganistan w ciągu 24 godzin

Dziennikarz „NYT” ma opuścić Afganistan w ciągu 24 godzin

Korespondent „New York Timesa” Matthew Rosenberg, któremu we wtorek zakazano opuszczania Afganistanu z powodu artykułu o planach przejęcia władzy w Kabulu przez wpływowych ludzi, dzień później otrzymał nakaz opuszczenia kraju w ciągu 24 godzin.

Poinformowała o tym afgańska prokuratura generalna.

Rosenberg, od trzech lat korespondent „NYT” w Afganistanie, twierdzi, że prokuratura nie skontaktowała się z nim bezpośrednio w sprawie nowej decyzji – podała agencja Reutera.

We wtorek prokuratura zakazała dziennikarzowi opuszczania kraju do czasu wyjaśnienia sprawy jego artykułu z 18 sierpnia, który – jej zdaniem – „godzi w prawo i narodowe interesy Afganistanu”. Rosenberg został tego dnia wezwany przez prokuraturę na spotkanie, na którym nalegano, by wyjawił swoje źródła informacji.

Zaniepokojenie sposobem, w jaki potraktowano amerykańskiego dziennikarza, wyraził Departament Stanu USA. Rzeczniczka resortu zaapelowała do władz w Kabulu o „poszanowanie fundamentalnych swobód, w tym wolności słowa i prasy”.

Matthew Rosenberg fot.Twitter

Matthew Rosenberg fot.Twitter

W artykule Rosenberg napisał, że grupa wpływowych przedstawicieli rządu afgańskiego „rozważa utworzenie tymczasowego komitetu zarządzającego, aby przełamać paraliż po wyborach prezydenckich”.

Według znanych od miesiąca wstępnych wyników w czerwcowych wyborach prezydenckich w Afganistanie zwyciężył były minister finansów Aszraf Ghani, pokonując byłego szefa dyplomacji Abdullaha Abdullaha. Pokonany kandydat zakwestionował wyniki, oskarżając komisję wyborczą o oszustwa. Oddane głosy są obecnie sprawdzane przez ONZ, jednak weryfikacja postępuje powoli.

Na początku sierpnia Ghani i Abdullah po rozmowach z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym podpisali porozumienie o utworzeniu rządu jedności narodowej i zapewnili, że rozwiążą swój wyborczy spór. Umowa nie precyzuje szczegółów prac przyszłego rządu, mówi jedynie o tym, że obie strony utworzą komisję, aby opracować jego strukturę.

Jeśli jednak kryzys będzie się utrzymywał, może zagrozić stabilności i bezpieczeństwu kraju, w którym trwa talibska rebelia, gospodarka jest słaba i który z końcem roku mają opuścić wojska międzynarodowe dowodzone przez NATO. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*