Droga krzyżowa w Koloseum: prześladowania chrześcijan i nadużycia wobec dzieci

Prześladowania chrześcijan na świecie, nadużycia wobec dzieci, kara śmierci i wizja ubogiego Kościoła dla ubogich – to tematy rozważań wielkopiątkowej drogi krzyżowej w rzymskim Koloseum. Przewodniczył jej w milczeniu papież Franciszek.

Papież Franciszek podczas Drogi Krzyżowej fot. Angelo Carconi/EPA

Papież Franciszek podczas Drogi Krzyżowej fot. Angelo Carconi/EPA

Rozważania towarzyszące nabożeństwu napisał w tym roku na prośbę Franciszka emerytowany biskup włoskiego miasta Novara Renato Corti. W lutym 2005 roku wygłosił on ostatnie rekolekcje dla Kurii Rzymskiej za pontyfikatu ciężko już wtedy chorego Jana Pawła II.

Zadanie niesienia krzyża podczas 14 stacji powierzono między innymi Syryjczykom i Irakijczykom, co jest wyraźnym nawiązaniem do dramatu trwających w ich krajach konfliktów i prześladowań chrześcijan na terenach samozwańczego kalifatu Państwa Islamskiego. Poza tym krzyż będą nieść Egipcjanie, Chińczycy, mieszkańcy Ziemi Świętej oraz włoskie rodziny, wśród nich jedna z sześciorgiem dzieci.

Nowością tegorocznych rozważań jest próba odgadnięcia myśli i odczuć Jezusa podczas jego męki. Po tych refleksjach następuje odpowiedź wiernych. Pierwsza z nich brzmi: „Jesteśmy słabi w wierze. Grozi nam nawet, że zdradzimy Ciebie”.

Wiele miejsca w rozważaniach poświęcono prześladowaniom chrześcijan: „Także w tych dniach są mężczyźni i kobiety, których się więzi, skazuje czy wręcz morduje tylko dlatego, że wierzą bądź angażują się na rzecz sprawiedliwości i pokoju”.

„Nie wstydzą się Twojego krzyża. Są dla nas godnymi podziwu przykładami do naśladowania” – napisał bp Corti. Przywołał postać pakistańskiego ministra do spraw mniejszości, chrześcijanina Shahbaza Bhattiego, zamordowanego w 2011 roku przez talibów. Obecnie podejmowane są starania o beatyfikację polityka, który mówił o potrzebie „służenia chrześcijanom, potrzebującym i prześladowanym, żyjącym w muzułmańskim kraju”.

W Koloseum odczytana została modlitwa o wsparcie dla prześladowanych i o to, by na świecie szerzyło się podstawowe prawo do wolności religijnej.

Tematem rozważań są też rodzinne dramaty oraz cierpienia matek, ojców, dzieci i dziadków. Refleksjom tym towarzyszy modlitwa w intencji październikowego synodu biskupów na temat rodziny i o to, by jego uczestnikom przyświecały słowa psalmu: „Łaska i wierność spotkają się z sobą”.

Droga Krzyżowa w Koloseum fot. Alessandro Di Meo/EPA

Droga krzyżowa w Koloseum fot. Alessandro Di Meo/EPA

Zwrócono także uwagę na szczególne miejsce i rolę kobiet oraz „geniusz kobiecy”, który wspiera wspólnoty chrześcijańskie.

Wiernych zachęcono następnie do refleksji: „Czy nie grozi nam urzeczenie światem, dla którego Twoja męka i śmierć to +głupstwo i zgorszenie+, gdy tymczasem jest mocą i mądrością Bożą? Czy nie jesteśmy przypadkiem chrześcijanami letnimi, podczas gdy Twoja miłość jest tajemnicą ognia?”.

Stacji X, „Jezus z szat obnażony”, towarzyszą uwagi na temat upokorzenia i gwałcenia godności człowieka, a także nadużyć seksualnych wobec dzieci.

„Miłość, przez którą strzeżesz każdego stworzenia, skłania nas do myślenia o strasznych sytuacjach: o handlu ludźmi, o losie, jaki znoszą dzieci-żołnierze, o pracy stającej się niewolnictwem, o dzieciach i młodzieży okradzionych z samych siebie, zranionych w swej intymności, barbarzyńsko sprofanowanych” – napisał włoski biskup, odnosząc się między innymi do skandalu pedofilii. Dodał następnie: „Pobudzasz nas, byśmy pokornie prosili o przebaczenie tych, którzy znoszą te zniewagi, i modlili się, aby w końcu obudziły się sumienia tych, którzy przesłonili niebo w życiu ludzi. Przed Tobą, Jezu, ponawiamy postanowienie, by zło dobrem zwyciężać”.

W tekście drogi krzyżowej zawarto też pytania: „Kiedy zostanie zniesiona kara śmierci, nadal wykonywana w wielu krajach? Kiedy ustaną wszelkie formy tortur i brutalnego mordowania niewinnych ludzi?”.

Jest także modlitwa o braterstwo między ludźmi i najwyższe dobro pokoju oraz o wyzwolenie z rozpaczy.

Na zakończenie rozważań pojawiło się w słowach do ukrzyżowanego Jezusa nawiązanie do wizji Kościoła papieża Franciszka: „Jesteśmy wezwani, by być Kościołem miłosierdzia. W Tobie – ubogim z wyboru – Kościół jest wezwany, by być ubogim i przyjacielem ubogich. Kiedy kontemplujemy Twoje oblicze, to nasze nie może się różnić od Twojego”.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*