Dowództwo sojuszników Asada: USA przekroczyły w Syrii „czerwone linie”

Dowództwo sojuszników Asada: USA przekroczyły w Syrii „czerwone linie”

Wspólny ośrodek dowodzenia sił Rosji, Iranu i milicji wspierających prezydenta Syrii Baszara el-Asada oświadczył, iż atak USA na syryjską bazę lotniczą był „przekroczeniem czerwonych linii” i zadeklarował, że odpowie na jakiekolwiek nowe akty agresji.

„To na co odważyła się Ameryka w agresji na Syrię było przekroczeniem czerwonych linii. Od tej chwili będziemy odpowiadać siłą jakiemukolwiek agresorowi lub na przekroczenie czerwonych linii przez kogokolwiek, a Ameryka zna naszą zdolność do zdecydowanej odpowiedzi” – głosi zacytowane w niedzielę przez Reutera oświadczenie ośrodka dowodzenia, które opublikowała grupa medialna Ilam al Harbi.

Ośrodek dowodzenia wskazał również, że obecność sił USA w północnej Syrii, gdzie setki amerykańskich instruktorów wspierają walczących z wojskami Asada rebeliantów, jest „nielegalny”, a Waszyngton ma długoterminowy plan okupowania tego obszaru. Ostrzelanie amerykańskimi pociskami manewrującymi syryjskiej bazy lotniczej w odwecie za atak chemiczny nie odstraszy sił sojuszniczych od „wyzwolenia” całego terytorium Syrii – zapowiedział ośrodek.

Teren kontrolowany przez syryjskie wojska rządowe kurczył się, zanim we wrześniu 2015 roku zostały one wsparte zbrojną interwencją Rosji. Asad korzysta także w dużym stopniu z pomocy ze strony sponsorowanych przez Iran zagranicznych milicji szyickich z libańskim Hezbollahem na czele. (PAP)

fot.EPA/SEAMAN FORD WILLIAMS

Categories: Świat

Comments

  1. Normals
    Normals 9 kwietnia, 2017, 21:12

    Przed oczami mam obraz malego trzesacego sie ratlerka ujadajacego na groznego rottweilera.Tak to mniej wiecej sie ma do rzeczywistosci.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*