Doradca Kremla: w czwartek ogłosimy datę i miejsce szczytu Putin-Trump

Doradca Kremla: w czwartek ogłosimy datę i miejsce szczytu Putin-Trump

Waszyngton i Moskwa ogłoszą w czwartek datę i miejsce spotkania liderów Rosji i USA, Władimira Putina i Donalda Trumpa, które odbędzie się „w kraju trzecim” – powiadomił w środę doradca Kremla Jurij Uszakow po spotkaniu Putina z doradcą Trumpa Johnem Boltonem.

Uszakow, który jest doradcą Putina ds. polityki zagranicznej, poinformował, że upublicznienie dopiero w czwartek daty spotkania wynika z uzgodnień poczynionych ze stroną amerykańską.

Ocenił, że wybrano czas i miejsce szczytu rosyjsko-amerykańskiego, które są dogodne dla obu stron.

Format planowanego spotkania Putina i Trumpa to rozmowy w cztery oczy i w rozszerzonym gronie oraz wspólna konferencja prasowa – poinformował Uszakow. Dodał, że planowane jest przyjęcie deklaracji podczas szczytu.

Przekazał, że podczas środowego spotkania na Kremlu Putin i Bolton mówili o relacjach rosyjsko-amerykańskich, kryzysie ukraińskim, problematyce regionalnej, zwłaszcza Syrii, a także o Korei Północnej i wycofaniu się USA z porozumienia nuklearnego z Iranem. Na spotkaniu nie poruszano tematu sankcji nałożonych przez USA na Rosję.

W sprawie Ukrainy, jak relacjonował Uszakow, strona rosyjska podkreśliła konieczność realizacji porozumień mińskich. Zapewniła ponadto, że nie ingerowała i nie zamierza ingerować w procesy polityczne zachodzące w Stanach Zjednoczonych.

W ostatnich tygodniach media w Rosji i krajach zachodnich oceniały, że Putin i Trump mogą spotkać się w połowie lipca w Austrii lub Finlandii. Prezydent USA będzie brał udział w szczycie NATO, który odbędzie się w Brukseli w dniach 11-12 lipca. Złoży też wizytę w Wielkiej Brytanii w dniach 13-14 lipca. Według mediów spotkanie z Putinem mogłoby odbyć się 15 lipca, przy czym jest to dzień finału odbywających się w Rosji piłkarskich mistrzostw świata.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

fot.ALEXANDER ZEMLIANICHENKO/POOL/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Świat
Tags: bolton, kreml, Putin, trump

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*