Donald Tusk ponownie szefem Rady Europejskiej

Donald Tusk ponownie szefem Rady Europejskiej

Przywódcy państw UE ponownie wybrali w czwartek Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej. Jego kandydaturę poparło 27 państw. Reelekcji Tuska sprzeciwił się polski rząd.

Jako pierwszy informację tę podał premier Luksemburga Xavier Bettel. „Habemus Presidentum. Powodzenia” – napisał Bettel na Twitterze.Sam Tusk napisał zaś: „Dziękuję za trzymanie kciuków i serdeczne wsparcie. Pomogło!”.

Tylko polska premier Beata Szydło była w czwartek przeciwko reelekcji Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej – poinformowały unijne źródła. W trakcie szczytu przeprowadzono głosowanie w tej sprawie.

„Przeprowadzono głosowanie. Tylko polska premier była przeciw Tuskowi. Nikt nie wstrzymał się od głosu” – powiedział unijny dyplomata w kuluarach szczytu UE.

Zgodnie z traktatem przewodniczący Rady Europejskiej wybierany jest kwalifikowaną większością głosów. Za wyborem Donalda Tuska na stanowisko przewodniczącego RE głosowało 27 państw, przeciwko jego kandydaturze zagłosowało jedno – Polska. (PAP, gd)

Donald Tusk fot.Marcus Ericsson/EPA

Categories: Świat

Comments

  1. RP
    RP 9 marca, 2017, 22:14

    Kamerdyner i podstawka znow wybrany na 4 lata…LoL.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*