Dochody Państwa Islamskiego zmalały od 2014 r. o połowę

Wojownicy Państwa Islamskiego fot. Wikipedia

Wojownicy Państwa Islamskiego fot. Wikipedia

Dochody organizacji terrorystycznej Państwo Islamskie (IS) zmalały w ciągu ostatnich dwóch lat o 50 proc. – podaje „Der Spiegel”, powołując się na raport londyńskiego King’s College, do którego niemiecki tygodnik miał dostęp.

Raport, który zostanie zaprezentowany w sobotę w Monachium na konferencji poświęconej sprawom bezpieczeństwa, podaje, że podczas gdy w 2014 roku IS dysponowało dochodami w wysokości 1,89 mld dol., to w 2016 roku wyniosły one w przeliczeniu na dolary 870 milionów.

Według autorów dokumentu spadek ten wynika z faktu, że IS już nie tylko nie zwiększa kontrolowanego obszaru, ale nieustannie traci grunt pod nogami w Iraku i Syrii, przede wszystkim zaś kontrolę nad źródłami ropy naftowej.

Jednak – jak podkreślają autorzy raportu – to, że Państwo Islamskie biednieje, nie oznacza jeszcze, że maleje zagrożenie atakami terrorystycznymi z jego strony.

„Według obliczeń władz francuskich na przeprowadzenie zamachów 13 listopada 2015 roku w Paryżu terroryści z IS wydali nie więcej niż 20 tys. euro” – powiedział Peter Neumann, jeden z czterech autorów raportu. (PAP)

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*