Dania. Pozbawienie obywatelstwa za wspieranie terroryzmu

fot.torben7400 /pixabay.com

fot.torben7400 /pixabay.com

Sąd w Kopenhadze pozbawił w środę duńskiego obywatelstwa mężczyznę pochodzącego z Maroka, który dwukrotnie był uznany za winnego wspierania terroryzmu. Sam Mansour zostanie wydalony z Danii, kiedy zakończy odbywanie kary czterech lat więzienia.

W wyroku wskazano ponadto, że duńskie władze imigracyjne powinny sprawdzić, czy w Maroku Mansourowi groziłoby – jak twierdzi – prześladowanie za działalność, którą prowadził w Danii.

Duńskie media podkreślają, że jest to pierwszy w tym kraju przypadek pozbawienia kogoś obywatelstwa za działalność przestępczą.

55-letni Mansour zaprzecza, jakoby podżegał do terroryzmu, bądź go wspierał. Twierdzi, że jego wpisy na portalach społecznościowych były legalne w świetle prawa o wolności słowa.

W 2007 roku Mansour stał się pierwszą osobą, skazaną w Danii na mocy prawa z 2002 roku, zabraniającego podżegania do terroryzmu. Wymierzono mu wtedy karę trzech i pół roku więzienia. W 2014 roku został skazany na cztery lata pozbawienia wolności. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*