Dalajlama o braku zaproszenia z Watykanu: bywam źródłem kłopotów

Dalajlama o braku zaproszenia z Watykanu: bywam źródłem kłopotów

Dalajlama powiedział w niedzielę w Rzymie, gdzie uczestniczył w zjeździe laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, że bywa „źródłem kłopotów”. Tym wytłumaczył, nie kryjąc zrozumienia, to, że nie mógł spotkać się z papieżem Franciszkiem.

Duchowy przywódca Tybetańczyków na konferencji prasowej w Wiecznym Mieście na zakończenie szczytu noblistów oświadczył, odnosząc się do braku zaproszenia na spotkanie z papieżem: „Spotykam wiele osób, jestem pozytywnie nastawiony i dobroduszny, ale dla niektórych mogę być źródłem kłopotów”.

„To zrozumiałe, nie ma problemu, przydarzyło mi się to wiele razy” – tak dalajlama podsumował to, że mimo wyrażonego pragnienia nie mógł spotkać się z papieżem Franciszkiem.

Papież nie przyjął na audiencji żadnego z uczestników zjazdu noblistów. Krótkie przesłanie do nich w jego imieniu wystosował watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin.

Postawę Watykanu i papieża tłumaczy się chęcią uniknięcia wszelkich zadrażnień z Chinami, z którymi Stolica Apostolska prowadzi od lat bardzo trudne rozmowy na temat możliwości nawiązania stosunków dyplomatycznych. Tę linię ostrożności przyjęto za pontyfikatu Benedykta XVI, który z tybetańskim przywódcą duchowym widział się tylko raz, niedługo po swym wyborze. W kolejnych latach już nie przyjął go na audiencji.

Obecną postawę Watykanu, który nie zorganizował spotkania Franciszka z dalajlamą, skrytykował kardynał Joseph Zen Ze-kiun z Hongkongu. „Obawiam się, że to zła dyplomacja” – oświadczył chiński hierarcha w rozmowie z agencją Ansa. „Jest to sprzeczne z charakterem papieża, a także z zasadniczym kierunkiem jego wysiłków na rzecz pokoju na świecie”- ocenił kardynał z Hongkongu.

Rzymski zjazd noblistów został zdominowany we włoskich mediach przez dyskusję na temat braku zaproszenia od papieża dla dalajlamy.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

Na zdj.: Dalajlama XIV fot.Franck Robichon/PAP/EPA

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*