„Daily Telegraph”: obywatele UE będą mogli zostać w Wielkiej Brytanii

Londyn fot.Hannah McKay/EPA

Londyn fot.Hannah McKay/EPA

Istnieje prawdopodobieństwo, że wszyscy obywatele Unii Europejskiej, którzy mieszają w Wielkiej Brytanii, będą mogli zostać w kraju po wyjściu ze wspólnoty – wynika z nowego raportu Home Office, do którego dotarł dziennik „Daily Telegraph”.

Według analizy Home Office przed wyjściem kraju z Unii Europejskiej – spodziewanym na początek 2019 roku – zdecydowana większość obywateli Unii Europejskiej mieszających w Wielkiej Brytanii będzie miała tzw. prawo rezydencji, co zablokuje prawną możliwość ich deportacji.

Pozostała grupa – około 600 tys. osób z ponad 3,6 miliona migrantów z krajów unijnych – miałaby według tego scenariusza otrzymać „amnestię”, która pozwoliłaby im na stałe pozostanie w Zjednoczonym Królestwie.

Dziennik podkreśla jednak, że plan dotyczący amnestii jest na wczesnym etapie przygotowań i nie został jeszcze przyjęty przez rząd, a proponowane rozwiązanie prawdopodobnie wywołałoby znaczne kontrowersje polityczne, szczególnie wśród zwolenników tzw. twardego Brexitu.

Jedną z ich obaw jest to, że tuż przed wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej do kraju napłynie wielu migrantów w nadziei na to, że ewentualna „amnestia” obejmie także ich – pisze „Daily Telegraph”.

W minionym tygodniu Liam Fox, minister ds. handlu międzynarodowego, powiedział podczas konferencji programowej Partii Konserwatywnej, że przyszłość migrantów z państw Unii Europejskiej jest „jedną z głównych kart” Wielkiej Brytanii w negocjacjach dot. Brexitu.

W Wielkiej Brytanii mieszka 3,6 miliona obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej. Największą grupę stanowią Polacy, których według ostatnich szacunków jest 916 tys.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

Categories: Imigracja, Świat

Comments

  1. Telewizja radom
    Telewizja radom 10 października, 2016, 17:05

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*