Czechy. Polskiemu kierowcy po wypadku Pendolino będą postawione zarzuty

fot.STR/EPA

fot.STR/EPA

Zarzut spowodowania zagrożenia publicznego usłyszy w czwartek polski kierowca ciężarówki, w którą w środę na przejeździe kolejowym w Czechach uderzył pociąg Pendolino; kierowcy tira grozi od 3 do10 lat więzienia – powiedziała PAP konsul w Ostrawie Maria Kovacs.

Konsul potwierdziła, że liczba ofiar śmiertelnych wypadku, do którego doszło w środę rano na wschodzie Czech, wzrosła do trzech.

„Zarzut będzie kierowcy przedstawiony w obecności adwokata, prokuratora, również tłumacza i sąd zdecyduje w ciągu następnych 24 godzin, czy ten pan pozostanie w areszcie do rozprawy, czy będzie mógł odpowiadać z wolnej stopy” – poinformowała Kovacs.

Dodała, że kierowca znajduje się w Nowym Jiczynie. Potwierdziła informacje podane przez media czeskie, że Polak został przesłuchany w środę w obecności tłumacza. Tego dnia kierowca był też badany w szpitalu klinicznym w Ostrawie; sprawdzano, czy nie ma wewnętrznych obrażeń; w wyniku wypadku kierowcy nic się nie stało – podała konsul.

Jak poinformowała, „nie potwierdziły się wczorajsze doniesienia, że kierowca wjechał na przejazd, a następnie zostawił samochód, opuścił go (…). Po sczytaniu zapisu kilku kamer okazało się, że kierowca podczas wypadku był w kabinie”. Kovacs wyjaśniła, że kabina oderwała się od podwozia i w stanie prawie nienaruszonym przetrwała wypadek, z kierowcą w środku.

Zapytana o to, czy nagrania potwierdzają – jak podały media czeskie – że kierowca wjechał na przejazd, gdy były opuszczane zapory i paliło się czerwone światło, konsul odpowiedziała, że to wyjaśni śledztwo. „Tak podają media czeskie, ta sprawa będzie wyjaśniona (…), w tej chwili jest prowadzone śledztwo, na pewno wszystkie zapisy będą sczytywane i na pewno będą ekspertyzy, ale ekspertyz jeszcze nie ma, to są wstępne ustalenia” – zaznaczyła.

Potwierdziła, że w nocy zmarła kolejna osoba ranna w wypadku. „Bilans jest następujący: trzy ofiary śmiertelne, w (szpitalu) w Ostrawie przebywa jeszcze osiem osób, z czego dwie są w stanie dość ciężkim, z poważnymi obrażeniami, a 12 osób przebywa w szpitalu w Nowym Jiczynie” – dodała.

Informację o trzeciej ofierze śmiertelnej, starszym mężczyźnie, który zmarł w szpitalu, podały w czwartek media czeskie. Wcześniej informowano, że na miejscu wypadku zmarli dwaj mężczyźni, w wieku 39 i 49 lat i że 13 osób zostało rannych, w tym pięć ciężko.

Pendolino uderzył w tira w środę rano na przejeździe w pobliżu Studenki. Pociągiem jadącym z Bogumina do Franciszkowych Łaźni podróżowało około 170 osób. Zdaniem agencji CTK był to najpoważniejszy wypadek kolejowy w Czechach w ciągu ostatnich siedmiu lat. Najtragiczniejszy, w którym zginęło osiem osób, wydarzył się w sierpniu 2008 roku w pobliskim regionie.

W środę rzecznik zarządu infrastruktury kolejowej Jakub Ptaczinsky mówił, że ciężarówka prowadzona przez polskiego kierowcę wjechała na przejazd kolejowy, gdy były już opuszczane zapory i paliło się czerwone światło. Przejazd był wyposażony w system monitoringu. CTK podaje w czwartek, że nagrania z kamery potwierdzają, iż tir wjechał na przejazd w czasie, gdy zapory były opuszczane i paliło się czerwone światło. Kierowca zatrzymał pojazd i nie próbował przejechać przez zamknięte zapory – podała CTK.

Pociąg jechał z prędkością 160 km na godzinę. Uderzył w ciężarówkę, która wiozła elementy metalowe. Pociąg przejechał jeszcze kilkaset metrów, pchając przed sobą płonące szczątki przyczepy ciężarówki – relacjonuje czeska agencja. Według niej szkody materialne spowodowane wypadkiem szacowane są na 160 mln koron. W środę informowano o stratach w wysokości 90 mln koron.

Do kolejnego śmiertelnego wypadku z udziałem polskiej ciężarówki doszło w Czechach z czwartek rano. W wyniku kolizji z polskim tirem na trasie z Karwiny do Ostrawy na miejscu zmarł motocyklista.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*