Chrześcijanie przeszli w bożonarodzeniowej procesji do Betlejem

Procesja w Wigilię Bożego Narodzenia w Betlejem fot. ABED AL HASHLAMOUN/EPA

Procesja w Wigilię Bożego Narodzenia w Betlejem fot. ABED AL HASHLAMOUN/EPA

Palestyńscy chrześcijanie i pielgrzymi z całego świata uczestniczyli w czwartek w tradycyjnej procesji na 10-kilometrowej trasie z Jerozolimy do Betlejem. Wieczorem w tamtejszej bazylice Narodzenia Pańskiego odbędzie się pasterka.

Większość trasy uczestnicy procesji przejechali samochodami i tylko ostatni odcinek, w samym Betlejem, pokonali pieszo. Procesji przewodniczył łaciński patriarcha Jerozolimy Fuad Twal, który jest najwyższym rangą przedstawicielem Kościoła katolickiego w Ziemi Świętej.

W Betlejem znajduje się bazylika Narodzenia Pańskiego, wybudowana w miejscu, gdzie według tradycji na świat przyszedł Jezus. O godz. 23 czasu polskiego odprawiona zostanie pasterka, na której oczekiwany jest prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas.

Z powodu utrzymującej się fali przemocy w Izraelu i na okupowanych terytoriach palestyńskich do Betlejem przyjechało w tym roku mniej turystów. Jak poinformowała burmistrz Wera Babun, obłożenie hoteli wyniosło niespełna 40 proc.

Według policji w 2014 roku Betlejem odwiedziło ok. 1,1 mln turystów, z czego tylko w grudniu – blisko 79 tys. W tym roku do końca listopada odnotowano przyjazd 798 tys. turystów.(PAP)

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*