Chiny. Zablokowano usługi poczty elektronicznej Gmail

Chiny. Zablokowano usługi poczty elektronicznej Gmail

W Chinach zablokowano pod koniec ubiegłego tygodnia korzystanie z należącej do koncernu Google poczty elektronicznej Gmail, co przypisuje się systemowi państwowej cenzury internetowej – poinformował w poniedziałek Reuters.

Według tej agencji chińska internetowa grupa wspierania wolności wypowiedzi GreatFire.org podała, iż znaczna liczba adresów Gmail w Chinach została w piątek odcięta i – jak twierdzą użytkownicy sieci – stan ten w poniedziałek utrzymywał się.

„Sądzę, że rząd próbuje po prostu rozszerzyć eliminowanie obecności Google’a w Chinach i nawet osłabić jego zamorski rynek” – powiedział posługujący się pseudonimem członek GreatFire.org. Jak zaznaczył, wielu użytkowników Gmail mogło utracić kontakt ze swymi chińskimi klientami i „wielu ludzi spoza Chin może zostać zmuszonych do rezygnacji z Gmail”.

Google zaobserwował w piątek znaczny spadek aktywności łącz Gmail z Chinami. „Dokonaliśmy sprawdzenia i po naszej stronie nie ma żadnych usterek” – napisał w swym e-mailu rezydujący w Singapurze rzecznik koncernu Google.

Komunistyczne władze Chin sprawują ścisłą kontrolę nad internetem, do czego wykorzystują nie mający sobie równego w świecie pod względem wyrafinowania technicznego instrument cenzorski, nazywany powszechnie chińskim Wielkim Firewallem (Great Firewall) – przez analogię do historycznego Wielkiego Muru (w języku angielskim – Great Wall).

Funkcjonowanie niemal wszystkich świadczonych przez koncern Google usług zaczęło się w Chinach wyraźnie pogarszać w okresie poprzedzającym 25. rocznicę krwawego stłumienia prodemokratycznych protestów na pekińskim Placu Tiananmen 4 czerwca 1989 roku. (PAP)
fot.Boris Roessler/PAP/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat
Tags: chiny, gmail, poczta

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*