Chiny. Twórca rysunków satyrycznych skazany na 6,5 roku więzienia

Chiny. Twórca rysunków satyrycznych skazany na 6,5 roku więzienia

Twórca rysunków satyrycznych Jiang Yefei, przekazany Chinom przez władze Tajlandii, został niedawno skazany na 6,5 roku więzienia za „działalność wywrotową” i „nielegalne przekroczenie granicy” – podała w czwartek gazeta internetowa „Hong Kong Free Press”.

60-letni Jiang znany jest ze swoich rysunków satyrycznych przedstawiających chińskich dygnitarzy, publikowanych na utrzymywanej w USA stronie internetowej Boxun, na której często podejmowane są tematy drażliwe dla komunistycznych władz ChRL.

W czasie tego samego procesu 13 lipca sąd w mieście wydzielonym Chongqing w zachodnich Chinach skazał również działacza praw człowieka Dong Guangpinga na 3,5 roku pozbawienia wolności za te same czyny.

Jiang i Dong zostali w 2015 roku aresztowani w Tajlandii i przekazani Chinom przez tajlandzkie władze, mimo że obaj posiadali wówczas oficjalny status uchodźców, nadany im przez biuro Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców, i szykowali się do przeprowadzki do Kanady.

Broniąca wolności słowa francuska organizacja Reporterzy bez Granic (RsF) zaapelowała w środę wieczorem do chińskich władz, by „natychmiast uwolniły Jiang Yefeia zgodnie z konwencją dotyczącą statusu uchodźców z 1951 roku, podpisaną przez Chiny w 1982 roku”. Według RsF proces Jianga toczył się w tajemnicy, a rysownik był przez niemal trzy lata przetrzymywany w nieznanym miejscu i bez żadnych wieści.

„Prześladując rysownika politycznego, reżim (prezydenta Chin) Xi Jinpinga wykazuje bezprecedensowy poziom nietolerancji wobec niezależnych głosów” – ocenił szef biura RsF w Azji Wschodniej Cedric Alviani, potępiając przy tym również premiera Tajlandii Prayutha Chan-ochę za zezwolenie na ekstradycję Jianga.

Mieszkająca w Kanadzie żona Donga, Gu Shuhua, powiedziała amerykańskiemu Radiu Wolna Azja (RWA), że nie otrzymała od chińskich władz żadnej oficjalnej informacji na temat procesu męża, a o wyroku skazującym dowiedziała się ze wpisu opublikowanego na Facebooku przez państwową chińską agencję prasową CNS.

Sąd w Chongqingu uznał, iż w latach 2009-2015 Jiang prowadził działalność wywrotową przeciwko chińskiemu rządowi i starał się obalić ustrój socjalistyczny, a w Tajlandii przyłączył się do kilku zagranicznych organizacji prowadzących taką działalność – podano we wpisie CNS.

W 2015 roku Dong z pomocą Jianga nielegalnie przekroczył granicę Chin z Laosem, by następnie udać się do Bangkoku, oraz dwukrotnie uczestniczył w zgromadzeniach mających na celu knucie przeciwko chińskiemu rządowi i obalenie ustroju socjalistycznego – uznał sąd.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

Na zdjęciu: Jiang Yefei
fot.Reporters Without Borders

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*