Chiny oskarżają USA o przeinaczanie faktów ws. ataków hakerskich

Chiny oskarżają USA o przeinaczanie faktów ws. ataków hakerskich

Chiny oskarżyły w czwartek Stany Zjednoczone o przeinaczanie faktów, po tym jak dyrektor Federalnego Biura Śledczego (FBI) poinformował, że ataki hakerów będących na usługach Pekinu kosztują rocznie amerykańską gospodarkę miliardy dolarów.

Dyrektor FBI James Comey mówił w niedzielę, 5 października, w programie telewizji CBS, że chińscy hakerzy atakują głównie duże amerykańskie firmy, z czego wiele z nich nie jest świadomych, że są celem cyberprzestępców. Comey podkreślił, że działania Chin w tej sferze są „agresywne i powszechne”.

Rzecznik chińskiego MSZ Hong Lei podkreślił na czwartkowej konferencji prasowej, że Pekin zdelegalizował działalność hakerską i ostro walczy z tym zjawiskiem.

„Wyrażamy niezadowolenie, że Stany Zjednoczone bezzasadnie przeinaczają fakty w celu oczernienia dobrego imienia Chin – dlatego domagamy się od USA zaprzestania tego typu działań. (…) Żądamy także zaprzestania zakrojonych na szeroką skalę amerykańskich ataków internetowych na inne państwa. USA chcą odwrócić uwagę, roniąc krokodyle łzy. To się nie uda” – powiedział Hong.

Chiny i USA regularnie przerzucają się oskarżeniami o szpiegostwo cybernetyczne. W USA oskarżono w maju pięciu oficerów chińskich o hakerskie włamania do systemów komputerowych firm amerykańskich w celu zdobycia tajemnic handlowych. Był to pierwszy przypadek publicznego oskarżenia przez USA konkretnych zagranicznych wojskowych o cyberszpiegostwo przemysłowe.(PAP)

fot.Salvatore Di Nolfi/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Świat
Tags: chiny, hakerzy, USA

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*